Archiwum Prelegenci - Igrzyska Wolności

Orina Krajewska

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Aktorka, instruktorka teatralna, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek Bądź, promującej integralne podejście do zdrowia zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu chorób przewlekłych, szczególnie onkologicznych.

We wrześniu 2018 ukazała się książka jej autorstwa Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź zbiór kilkunastu wywiadów przeprowadzonych z wybitnymi specjalistami reprezentującymi różne dziedziny związane ze zdrowiem. Książka jest przewodnikiem dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czym jest medycyna integralna i jak holistycznie zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Aleksandra Knapik

Igrzyska Wolności 2018

Feministka, aktywistka, społeczniczka i publicystka i działaczka polityczna.

Angażuje się w protesty i działania w obronie praw kobiet, mniejszości ( w tym LGBT+), zwierząt, prodemokratyczne, za świeckością państwa. Odznaczona Punktem dla Łodzi za organizację Obchodów Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905 r..

Członkini Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Kobiety 2017. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Łodzianka, wnuczka łódzkiej włókniarki.

Doktorka UŁ w dziedzinie biochemii białek, stypendystka Uniwersytetu w Wirginii. Specjalistka zapewnienia jakości w biofarmacji i przedstawicielka pracowników.

Michał Boni

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk i kulturoznawca. Poseł na Sejm I kadencji, od 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

W 1990 i w latach 1992–1993 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, w 1991 minister pracy i polityki socjalnej, w latach 2008–2009 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W latach 2009–2011 minister-członek Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, w latach 2011–2013 minister administracji i cyfryzacji.

 

† Piotr Pawłowski

Igrzyska Wolności 2018

Polski działacz społeczny, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, których celem jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Twórca i redaktor naczelny magazynu „Integracja” – największego bezpłatnego dwumiesięcznika, skierowanego do osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół.

Pomysłodawca wielu głośnych kampanii społecznych.

W 2003 roku otworzył pierwsze Centrum Integracja.

Shahin Vallee

Igrzyska Wolności 2018

Były doradca ekonomiczny francuskiego Ministra Gospodarki, jest starszym ekonomistą w Soros Fund Management.

 Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół międzynarodowej makroekonomii, ale szczególnie interesują go obszary badań na przecięciu rynków finansowych i polityki publicznej. W Bruegel pracuje w szczególności nad międzynarodowym systemem walutowym, europejskim zarządzaniem gospodarczym oraz polityką monetarną i makroostrożnościową.

Shahin ma tytuł magistra z Columbia University w Nowym Jorku, a także stopień Public Affairs w Sciences Po w Paryżu, a także licencjat z La Sorbonne.

Sebastian Adamkiewicz

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.

Muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, publicysta portalu historycznego Histmag.org. Autor i uczestnik wielu projektów z zakresu edukacji historycznej i popularyzacji historii.

Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii Polski wczesnonowożytnej, dziejów polskiego ruchu rewolucyjnego, historii tożsamości i propagandy, oraz kultury elit władzy.

Błażej Lenkowski

Igrzyska Wolności 2018

Politolog, publicysta. Twórca i prezes zarządu Fundacji Industrial wydawcy czasopisma „Liberte!”

Dariusz Paczkowski

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Fundacji Klamra. Działacz społeczny, artysta street art. Koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji, praw człowieka i praw zwierząt.

Założyciel i lider Frontu Wyzwolenia Zwierząt – ogólnopolskiego ruchu obrońców praw zwierząt. Pracował w „Klubie Gaja” oraz w Fundacji Ekologicznej ARKA.

Redaktor naczelny i wydawca pisma FWZ „Mamiły Mampazury”.

Za swoją działalność został uhonorowany licznymi nagrodami, m.in.: „Polcul” (2001), Heleny Radlińskiej dla Animatorów Społecznych (2010), Dobrych Uczynków (2011), „Przyjaciel Niewidomych”. Jest również laureatem plebiscytu Patriotycznie Zakręceni 2014. Został także wyróżniony w konkursie Nagrody POLIN 2017.

Barbara Dolniak

Igrzyska Wolności 2018

Wicemarszałek Sejmu RP VII kadencji.

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1983 roku. W latach 1983–1987 odbyła aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach (obecnie: Sąd Okręgowy w Katowicach).

Ukończyła studia podyplomowe: w zakresie prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim (2007), public relations – w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. Tadeusza Kotarbińskiego (2011) oraz prawa cywilnego – kierunku prowadzonego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (2013).

W latach 1987–2015 wykonywała zawód sędziego. W strukturach sądowniczych pełniła także funkcje kierownicze, będąc zastępcą przewodniczącego oraz przewodniczącą wydziałów cywilnych.

Z dniem 5 listopada 2015 roku, zrzekła się urzędu sędziego, w związku z konstytucyjnym zakazem łączenia go z mandatem poselskim. 12 listopada 2015 została wybrana na wicemarszałka Sejmu RP

Członkini Zarządu Krajowego Nowoczesnej.

Patron Honorowy Fundacji im. Grzegorza Dolniaka „Sportowa Szansa”, która wspiera młodych sportowców. Za działalność społeczną i charytatywną wyróżniona m.in.: Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Niewidomych dyplomem i specjalnym podziękowaniem od Sosnowieckiego Stowarzyszenia Amazonek „Życie” oraz nagrodą „Za pomoc i piękne serce” od Stowarzyszenia „Dzieciom Będzina”.

Marta Zdanowska

Igrzyska Wolności 2018

Pracowniczka Domu Literatury w Łodzi.

Barbara Piegdoń

Igrzyska Wolności 2018

Wydawczyni czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”, była redaktor naczelna łódzkiej „Gazety Wyborczej” (2004-2015).

Swoją pracę dziennikarską zaczynała w prasie podziemnej. Była redaktorem w tygodniku „Region” i „Dzienniku Dolnośląskim”, współpracowała z polską rozgłośnią radia BBC. Uczestniczyła w programie „The Role of Print Media in a Democratic Society” . W 2007 roku została laureatką nagrody Ostrego Pióra, odebrała też od prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jest autorką rodzinnej sagi „Wrocławskich dzień jak co dzień”, która doczekała się telewizyjnej ekranizacji oraz pomysłodawczynią maturalnych polonezów na rynkach polskich miast i inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności we Wrocławiu i Łodzi.

Bożena Przyłuska

Igrzyska Wolności 2018

Z zawodu przedsiębiorczyni, z pasji aktywistka społeczna i projektantka, a z wykształcenia socjolożka i specjalistka od zarządzania.

Warszawianka, feministka, ateistka, zwolenniczka świeckiego państwa. Współkoordynatorka akcji Świecka Szkoła. Działaczka Warszawskiego Strajku Kobiet i wiceprezeska stowarzyszenia Kongres Świeckości.

Ukończyła Uniwersytet Warszawski i Collegium Civitas. Po kilku latach pracy w międzynarodowych agencjach reklamowych i urodzeniu dwóch synów wybrała samodzielny biznes.

Hanna Lis

Igrzyska Wolności 2018

Polska italianistka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.  W latach 2008-2009 związana z stacją telewizyjną TVP.

Jest absolwentką Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Zna biegle język angielski, włoski i szwedzki, porozumiewa się również w języku francuskim.

Od marca 2018 prowadzi talk-show „Między słowami” w Polsat Café.

Jest laureatką Wiktora za rok 1996 w kategorii odkrycie roku. W 2002 wystąpiła w filmie Mariana Terleckiego Rób swoje, ryzyko jest twoje jako była żona Emila.

Borys Budka

Igrzyska Wolności 2018

Polski prawnik, doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII i VIII kadencji, w 2015 minister sprawiedliwości, od 2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Pracuje jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej i po przekształceniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej, a ponadto został zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. 26 lutego 2016 wybrany na wiceprzewodniczącego PO. W listopadzie został powołany na funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską

Marek Migalski

Igrzyska Wolności 2018

Polski politolog, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na stanowisku adiunkta w Zakładzie Systemów Politycznych Polski i Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jest także wykładowcą w Instytucie Europeistyki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami współczesnych systemów politycznych i partyjnych.

Publikował artykuły na temat polskiej sceny politycznej w prasie, m.in. w „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Wprost”.

Autor książek pod tytułem: „Naród urojony” (2017, Biblioteka Liberte!) i „Budowanie narodu. Przypadek Polski w latach 2015-2017” (2018, Bibilioteka Liberte!).

Mariusz Książek

Igrzyska Wolności 2018

Przedsiębiorca i działacz gospodarczy. Stoi na czele dwóch holdingów: Grupy Kapitałowej Marvipol Development, prowadzącej działalnością deweloperską oraz Grupy Kapitałowej British Automotive Holding, zajmującej się importem, sprzedażą i kompleksową obsługą posprzedażową samochodów marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin.

Jest też największym udziałowcem Synektik SA, notowanego na GPW producenta radiofarmaceutyków, dystrybutora na Polskę sprzętu diagnostycznego, systemu robotycznego da Vinci – znanych urządzeń stosowanych w chirurgii na całym świecie.

Michał Brzeziński

Igrzyska Wolności 2018

Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował ekonomię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w badaniach nad ubóstwem, nierównościami ekonomicznymi i rozkładem majątku. Zajmuje się również ekonomią polityczną demokracji z Polsce. Jest ekspertem społecznym Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN Polska. Opublikował kilkadziesiąt prac w międzynarodowych czasopismach naukowych.

Badawczo zainteresowany jest ubóstwem i nierównością, szczęściem, polityką gospodarczą, stosowaną ekonometrią, metodologią ekonomii.

 

Ignacy Morawski

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, założył serwis SpotData, który od czerwca 2017 r. jest częścią wydawnictwa Bonnier Business Polska (Puls Biznesu).

Analizuje zjawiska makroekonomiczne zachodzące w strefie euro i innych krajach Unii Europejskiej.

Współpracuje z Polską Akademią Nauk, gdzie jest członkiem zespołu przygotowującego półroczny raport „Gospodarka Polski – Prognozy i Opinie”. Jest również współpracownikiem „Obserwatora Finansowego”.

Jest absolwentem nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i ekonomii Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie.

Daria Hejwosz-Gromkowska

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej obszar zainteresowań naukowych skupia się głównie wokół szkolnictwa wyższego a zwłaszcza edukacji uniwersyteckiej.

Autorka książki pt. „Edukacja uniwersytecka i kreowanie elit społecznych” oraz współredaktor (wraz z Witoldem Jakubowskim) książki „Kultura popularna; tożsamość; edukacja”. Członek Projektu:Polska.

W 2005 roku brała udział w International Academy for Leadership (IAF) organizowanej przez Fundację F.Naumanna seminarium “No education: No Freedom, No Opportunity”, a w 2008 roku dzięki wsparciu FFN w International Human Rights Academy organizowanej przez Uniwersytet w Utrechcie.

Robert Sobiech

Igrzyska Wolności 2018

Socjolog, dyrektor Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas. Wykładał w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, gdzie pełnił funkcje szefa współpracy międzynarodowej i doradcy dyrektora. Autor ponad 40 publikacji i analiz przygotowanych dla administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych oraz organizacji międzynarodowych takich jak OECD, UNDP, UNDCP European Social Dialogue Committee in Central Government Administrations.

W kręgu jego zainteresowań znajdują się polityka, public relations i komunikacja w sektorze publicznym, spraw publicznych i opinii publicznej.

Bogna Świątkowska

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarka i promotorka kultury, założycielka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana o charakterze kulturalnym i artystycznym,  z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia.
Prowadziła pierwsze polskie audycje o hip-hopie, przez co została nazwana „matką chrzestną polskiego hip-hopu”. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.

Kazimiera Szczuka

Igrzyska Wolności 2018

Krytyczka i historyczka literatury, członkini Zespołu Gender i Literatura IBL PAN, a także dziennikarka telewizyjna. Działaczka ruchów kobiecych i członkini zespołu „Krytyki Politycznej”.

Uczy na podyplomowych Gender Studies IBL PAN, Studiach Polsko- Żydowskich IBL PAN i w liceum ogólnokształcącym w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii Warszawie . Autorka artykułów historycznoliterackich, tekstów publicystycznych i książek.

Witold Stępień

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk i samorządowiec, od 2010 marszałek województwa łódzkiego.

Pracował w ZPW Konstilana, od 1986 był zastępcą kierownika ciepłowni. Później był zatrudniony m.in. w pływalni miejskiej w Konstantynowie Łódzkim, w od 1997 w Przedsiębiorstwie Komunalnym Gminy Konstantynów Łódzki, gdzie doszedł do stanowiska dyrektora technicznego.

W 2001 brał udział w zakładaniu regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W 2002 objął stanowisko sekretarza miasta w konstantynowskim urzędzie miejskim. W 2008 został powołany na członka zarządu województwa łódzkiego, a w 2009 na urząd wicemarszałka.

Marta Madejska

Igrzyska Wolności 2018

Kulturoznawczyni, asystentka muzealna, dziennikarka i pisarka. Związana ze Stowarzyszeniem Topografie. Zastępczyni redaktor naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Autorka książki „Aleja włókniarek” – reportażu opowiadającego o łódzkich pracownicach fabryk.

Prowadzi projekty związane z historią mówioną. Pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Adam Szłapka

Igrzyska Wolności 2018

Polityk, politolog, poseł na Sejm VIII kadencji. Były dyrektor Fundacji Projekt: Polska i ekspert w Kancelarii Prezydenta RP w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego. Sekretarz generalny Nowoczesnej Ryszarda Petru. Członek Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Tomasz Lis

Igrzyska Wolności 2018

Polski dziennikarz telewizyjny i prasowy, publicysta radiowy, telewizyjny i prasowy, od 26 marca 2012 roku redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”.

Od 1997 pracował w TVN, gdzie był współtwórcą (wraz z Grzegorzem Miecugowem i Milanem Suboticiem), następnie szefem redakcji i prowadzącym od poniedziałku do piątku główne wydanie „Faktów”. Od 2003 do dziś jest stałym gościem piątkowych poranków w radiu Tok FM. Komentuje bieżące wydarzenia w niezmiennym od 15 lat składzie, wraz Wiesławem Władyką i Tomaszem Wołkiem. Program od początku prowadzi Jacka Żakowski

Leszek Jażdżewski

Igrzyska Wolności 2018

Polski politolog, publicysta, redaktor naczelny „Liberté!”.  Ekspert ds. polityki międzynarodowej, Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego. Współautor książek: „Liberal reflections on life chances and social mobility in Europe” oraz „Democracy in Europe Of the People, by the People, for the People?”. Jest zaangażowanym społecznikiem, m.in. wiceprezesem Fundacji Industrial wiceprzewodniczącym Forum Liberalnego, sekretarzem Towarzystwa Integracji Transportu, członkiem rady Think–Tanku, członkiem European Convention on Liberal Democracy, wspólnie z m.in. Robertem Kaganem, indywidualnym członkiem LYMEC–European Liberal Youth. Uznany przez Fundację „Teraz Polska” za jednego z 25 liderów na kolejnych 25 lat.

Kasia Gauza

Igrzyska Wolności 2018

Programistka. Zajmuje się popularyzacją tożsamości Łodzi i historii robotniczej, a od 2012 r. organizuje obchody Rewolucji 1905 r. Otrzymała za to nagrodę „Punkt dla Łodzi”. Wraz z klubem Krytyki Politycznej przyznano jej nagrodę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

Członkini ogólnopolskiego ruchu nieformalnego Dziewuchy Dziewuchom, który walczy o prawa kobiet.

Marcin Celiński

Igrzyska Wolności 2018

Działacz społeczny, publicysta i bloger czasopisma „Liberté!”. Jest również współzałożycielem i prezesem Forum Liberalnego. W przeszłości był lubelskim radnym związanym kolejno z: ROAD, Unią Demokratyczną, Unią Wolności i Partią Demokratyczną. Specjalizuje się w analizie rynku nieruchomości i polityce gospodarczej.

Katarzyna Pisarska

Igrzyska Wolności 2018

Założycielka i dyrektorka Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz Wyszehradzkiej Szkoły Nauk Politycznych. Jest również Dyrektorem Programowym Warsaw Security Forum oraz Senior Fellow w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Za swoją 10-letnią działalność na rzecz tworzenia jednej z pierwszych pozarządowych akademii dyplomatycznych w Europie w 2013 roku uznana została przez amerykańskie czasopismo „Diplomatic Courrier” jako jedna z 99 najbardziej wpływowych liderów polityki zagranicznej poniżej 33 roku życia. W marcu 2014 roku została nominowana na 6 lat do grona Young Global Leaders, przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Joanna Ostrowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska historyczka, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN.  Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW.

Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. autorka książki „Przemilczanie – seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”.

Henryka Krzywonos-Strycharska

Igrzyska Wolności 2018

Polska działaczka opozycji w okresie PRL, sygnatariuszka porozumień sierpniowych, posłanka na Sejm VIII kadencji. Od 1973 do 1978 pracowała jako motornicza w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Oddział Komunikacji Miejskiej Tramwajowej w Gdańsku. Później była zatrudniona w Stoczni Gdańskiej, na stanowisku operatora urządzeń dźwigowych, jednak już w 1979 powróciła do poprzedniego miejsca pracy.

15 sierpnia 1980 w pobliżu Opery Bałtyckiej zatrzymała prowadzony przez siebie tramwaj. Zdarzenie to bywa określane jako początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych. Według niektórych świadków zdarzeń już w godzinach rannych na swoje trasy nie wyjechała część kierowców autobusów, zatem Henryka Krzywonos przyłączyła się do trwającego już strajku. Została następnie przedstawicielem WPK w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym, weszła w skład jego prezydium.

16 sierpnia, po podpisaniu w Stoczni Gdańskiej porozumienia z dyrekcją i ogłoszeniu przez Lecha Wałęsę końca strajku, wraz z Aliną Pienkowską, Anną Walentynowicz i Ewą Osowską zatrzymywała na bramach robotników opuszczających stocznię, co zapobiegło zakończeniu strajku. 31 sierpnia znalazła się wśród sygnatariuszy porozumień sierpniowych, wkrótce została odwołana z prezydium MKZ Gdańsk przez komitet założycielski NSZZ „Solidarność” w jej zakładzie pracy.

Anna Dziewit-Meller

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka o żydowskich i rosyjskich korzeniach. Znana również jako prowadząca programów poświęconych literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN. Jest również autorką – jak dotąd opublikowane zostały m.in. jej współautorskie zbiory wywiadów jak „Głośniej! Rozmowy z pisarkami”, powieść „Disko” oraz „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji”, którą napisała wraz ze swoim mężem. W 2016 roku Dziewit-Meller zaczęła prowadzić kanał internetowy poświęcony książkom bukbuk.pl. Współpracuje również z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Zbigniew Pisarski

Igrzyska Wolności 2018

Politolog, komentator polityki zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego, wykładowca i przedsiębiorca społeczny. Założyciel i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Założyciel i dyrektor programowy Europejskiej Akademii Dyplomacji. Inicjator i przewodniczący Warsaw Security Forum. Twórca Forum Młodych Dyplomatów. w 2010 roku Prezydent RP powołał go w skład Zespołu Doradczo-Konsultacyjnego przy Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Ekspert Rady Europy ds. NGO w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2015 wyróżniony przez rząd Australii Endeavour Executive Fellowship w Australian Strategic Policy Institute.

Magda Melnyk

Igrzyska Wolności 2018

Publicystka, analityczka i reportażystka. Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w obszarze państw hispanojęzycznych, transformacji ustrojowych, ruchów społecznych i praw kobiet. Nakładem wydawnictwa LIBERTÉ! ukaże się jej książka o nacjonalizmach w Hiszpanii pt. „Dlaczego Hiszpania trzeszczy?”

Krzysztof Dudek

Igrzyska Wolności 2018

Polski prawnik, adwokat, w latach 2007–2016 dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Od 2016 roku dyrektor Teatru Nowego w Łodzi.

W czasie studiów był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, m.in. wiceprzewodniczącym NZS na UŁ. Działał także w Pomarańczowej Alternatywie.

Inicjator akcji społecznych takich jak „Pamiętam. Katyń 1940”, „Prawo do kultury”, „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, został także przewodniczącym kapituły nadawanego przez prezydenta RP Medalu „Zasłużony dla Polszczyzny”.

 

 

Olga Kozierowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, mówczyni motywacyjna, trenerka i mentorka. Założycielka pierwszej w Polsce organizacji działającej na rzecz przedsiębiorczości kobiet i promocji ich sukcesów w biznesie pod nazwą Sukces Pisany Szminką. Związana z Grupą Eurozet.

Jest pomysłodawczynią ogólnopolskiego konkursu „Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku”, który od ponad 9 lat nagłaśnia i nagradza przedsiębiorcze kobiety w Polsce. Przewodniczącą jury konkursu jest Dr Irena Eris. W 2016 roku Honorową Ambasadorką konkursu była Noreena Hertz.

W 2015 roku premierę miał jej autorski projekt „Power Show” – połączenie monodramu z mową motywacyjną, stand-upem oraz inspiracją muzyczną. W 2016 roku założyła fundację, która prowadzi w Polsce program aktywizacji zawodowej kobiet „Sukces to ja”. We wrześniu 2016 rozpoczęła współpracę z firmą Danone jako ambasadorka marki Activia.

Jolanta Kwaśniewska

Igrzyska Wolności 2018

Pierwsza Dama Polski w latach 1995–2005, założycielka i prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, prawniczka.

Członkini organizacji międzynarodowych oraz honorowa patronka licznych inicjatyw o zasięgu europejskim i światowym.

Inicjatorka oraz organizatorka różnorodnych i wyjątkowo udanych kampanii prozdrowotnych (dotyczących problematyki raka piersi, chorób serca, cukrzycy, AIDS).

Od wielu lat zajmuje się tematem przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Prowadzi szkolenia dla kobiet wychodzących z bezrobocia, a także szkolenia wizerunkowe patronując Stowarzyszeniu Dress for Success Poland.

Współzałożycielka Kongresu Kobiet.

Pełni funkcję honorowej przewodniczącej polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Vital Voices, której celem jest rozwijanie i odkrywanie potencjału przywódczego kobiet poprzez ideę mentoringu.

Za działalność charytatywną oraz humanitarną uhonorowana wieloma krajowymi, jak również międzynarodowymi nagrodami i odznaczeniami.

Paweł Rabiej

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarz, polityk, członek partii Nowoczesna i przyszły wiceprezydent Warszawy. Prowadził audycję „Zapraszamy do Trójki” w Programie III Polskiego Radia, pisał między innymi do tygodnika „Wprost” i „Gazety Bankowej”. Jako wydawca, redaktor naczelny czy dyrektor ds. rozwoju, marketingu i PR związany z wieloma czasopismami, między innymi z „Kalejdoskopem”, Magazynem „ThinkTank” oraz polską edycją „Harvard Business Review”. Członek Klubu Polskiej Rady Biznesu oraz Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce.

Sylwia Gregorczyk-Abram

Igrzyska Wolności 2018

Przedstawicielka inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy”. Prawnik Pro Bono 2016, adwokat, członek zarządu Fundacji Prawo do Pomocy oraz Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, koordynatorka ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Grzegorz Cydejko

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarz, publicysta ekonomiczny, komentator wydarzeń politycznych, gospodarczych i biznesowych, producent i scenarzysta, popularyzator wiedzy o ekonomii, przedsiębiorczości, biznesie, trendach cywilizacyjnych i innowacjach. Aktywista miejski i społeczny. Pełni funkcje członka zarządów Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Stowarzyszenia Ludzi Nowoczesnych Miasto2077, członka rady nadzorczej Fundacji Turnitzmühle Heritage Foundation. Był przewodniczącym Klubu Dziennikarzy Biznesowych oraz prezesem Oddziału Warszawskiego SDP.

Publikował lub pełnił funkcje redaktorskie w takich tytułach prasowych jak „Forbes”, „Życie”, „Businessman Magazine”, „Gazeta Bankowa”, „Życie Gospodarcze”, „Parkiet”, „Rzeczpospolita”, „Życie Warszawy”, „The Warsaw Voice”. Laureat nagród dziennikarskich m.in. w „Konkursie im. Władysława Grabskiego”.

Krzysztof Wychowałek

Igrzyska Wolności 2018

Dyrektor łódzkiego Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, działającego na rzecz edukacji obywatelskiej, ekologicznej, przyrodniczej i globalnej.

Współpracuje bądź współpracował także z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacją Edukacji Ekologicznej i Rozwoju, Związkiem Stowarzyszeń Zielona Sieć oraz Siecią Obywatelską Watchdog Polska.

Dorota Danowska

Igrzyska Wolności 2018

Filozofka, dietetyczka i bioetyczka. Wieloletnia aktywistka praw zwierząt oraz właścicielka najstarszej polskiej wegańskiej restauracji VEGA we Wrocławiu. Działaczka Otwartych Klatek. Zaczęła walczyć o prawa zwierząt już w latach 80. XX w.

Marek Góra

Igrzyska Wolności 2018

Profesor zwyczajny Szkoły Głównej Handlowej, kierownik Katedry Ekonomii I.

Ekonomista specjalizujący się w ekonomii pracy i systemach emerytalnych. Współautor reformy systemu emerytalnego w Polsce („Bezpieczeństwo dzięki różnorodności”) wprowadzonej w 1999 przez rząd Jerzego Buzka oraz dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. reformy systemu zabezpieczenia społecznego (1997-1999). Współzałożyciel Polskiej Grupy Emerytalnej/Polish Pension Group SGH, zajmującej się badaniami i doradztwem w zakresie systemów emerytalnych.

W 2002-2005 doradca Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Członek zarządu European Association of Labour Economists’ (1990-1997) oraz członek rady doradców Population Europe.

Leszek Balcerowicz

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych; wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

Andrzej Friszke

Igrzyska Wolności 2018

Historyk, profesor nauk humanistycznych, związany z Collegium Civitas. Zastępca Przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Narodowej, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, kierownik działu historycznego miesięcznika „Więź” od 1982 roku.

Autor wielu książek i publikacji, między innymi „O kształt Niepodległej” (1989), „Opozycja polityczna w PRL 1945–1980” (1994), „Życie polityczne emigracji” (1999), „Przystosowanie i opór” (2008), „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” (2010), „Adam Ciołkosz – portret polskiego socjalisty” (2011), „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981–1984” (2018). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bartłomiej Radziejewski

Igrzyska Wolności 2018

Politolog, założyciel i dyrektor „Nowej Konfederacji”. Współpracował z Polskim Radiem, „Rzeczpospolitą” Pawła Lisickiego, był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem „Frondy”. Założyciel kwartalnika „Rzeczy Wspólne” oraz think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Publikował w wielu gazetach i czasopismach, między innymi w „Super Expressie”, „Gazecie Polskiej”, „Znaku”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polsce The Times”.

Michał Nogaś

Igrzyska Wolności 2018

Polski dziennikarz, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia. Pierwszy dziennikarz Polskiego Radia, który stał się członkiem radiowej Grupy ds. Kultury EBU.

Był kierownikiem Redakcji Publicystyki w Trójce, gdzie zajmował się kulturą. Od listopada 2016 prowadzi cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej.

Artur Dunin

Igrzyska Wolności 2018

Polityk, geodeta, poseł na Sejm RP, członek Platformy Obywatelskiej.

Ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował m.in. w urzędzie miejskim w Zgierzu jako naczelnik Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Przestrzennej i Geodezji, następnie prowadził własną działalność gospodarczą. . W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Infrastruktury oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Anna Materska-Sosnowska

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Politolożka, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2004). Adiunkt w Zakładzie Systemów Politycznych. Sekretarz naukowy Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym (od 2008). Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.

Przemysław Owczarek

Igrzyska Wolności 2018

Poeta, antropolog kultury, doktor nauk humanistycznych. Dyrektor Domu Literatury w Łodzi i redaktor naczelny Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”.

Autor kilku tomów poezji i książek dla dzieci, między innymi „Rdza” (2007), „Cyklist” (2009), „Pasja” (2011), „Baśnie Eliany” (2015), „Stojąc na jednej nodze” (2016).

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk ekonomicznych, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Wykładowczyni na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Konrad Szołajski

Igrzyska Wolności 2018

Reżyser i scenarzysta filmowy. Autor powieści oraz wykładowca akademicki na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Był członkiem Rady Programowej TVP (1999-2003), od 2006 roku jest członkiem EDN.

Mimo kilku fabularnych filmów na koncie zasłynął jako autor dokumentów, między innymi „Walki z szatanem” (2015) o egzorcyzmach. Obecnie pracuje nad dokumentem pod tytułem „Dobra zmiana”.

Joanna Kos-Krauze

Igrzyska Wolności 2018

Reżyserka i scenarzystka, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. Część filmów współtworzyła z mężem Krzysztofem Krauze.

Ich styl autorski zyskał duże uznanie zarówno w kraju, jak i zagranicą, o czym świadczą liczne nagrody na polskich oraz międzynarodowych festiwalach za filmy „Mój Nikifor”, „Plac Zbawiciela”, „Papusza”, „Ptaki śpiewają w Kigali”. Pracowała również przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych.

Andrzej Kompa

Igrzyska Wolności 2018

Nauczyciel akademicki od 2006 r. Bizantynista, starożytnik, genealog. Prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. jakości kształcenia w kadencji 2016-2020, wcześniej pełnomocnik dziekana ds. promocji w latach 2009-2016. Sekretarz Komisji Bizantynologicznej Polskiego Towarzystwa Historycznego (polski komitet narodowy AIEB), członek-założyciel Centrum Ceraneum oraz Stowarzyszenia Historyków Starożytności.

Ewa Tyszko

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka, związana z lokalna, łódzką stacja telewizyjna TV TOYA, współpracująca z kanałem ZOOM, Pulsem Biznesu, tygodnikiem „Angora”. Reporterka, autorka programów o tematyce kulturalnej.

Nagrodzona przez łódzkie środowisko akademickie nagrodą Honor Academicus. Zdobywczyni Kryształowego Ekranu w Ogólnopolskim Konkursie dla Telewizji Lokalnych „To nas dotyczy” w kategorii „Moja Mała za program „Za Ziemi Obiecanej” .

Piotr Beniuszys

Igrzyska Wolności 2018

Polski politolog i socjolog. Członek zespołu redakcyjnego i autor licznych publikacji w „Liberté!”. Specjalizuje się w tematyce ewolucji myśli liberalnej oraz w historii zachodnioeuropejskich partii liberalnych.

Dariusz Gzyra

Igrzyska Wolności 2018

Doktorant Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, publicysta, działacz społeczny. Zajmuje się problemami bioetyki, relacji człowieka z innymi zwierzętami oraz estetyki.

Kierownik Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Etycznego. Członek Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Redaktor naukowy działu etyka praw zwierząt interdyscyplinarnego rocznika naukowego „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Współpracownik magazynu „Filozofuj!”.

Autor licznych artykułów dotyczących etyki relacji człowieka i zwierząt, publikowanych w czasopismach i monografiach. Współautor książki „Filozofia wobec świata zwierząt”. Ostatnio ukazała się jego najnowsza książka „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018).

Sławomir Sierakowski

Igrzyska Wolności 2018

Polski socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

Ukończył MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda. Obecnie Richard von Waizsäcker Fellow w Robet Bosch Academy w Berlinie.

Jest członkiem zespołu „Polityki”, stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”.

Przemysław Staciwa

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarz Telewizji TOYA. Współpracuje z „Liberte!”.

Autor artykułów i reportaży publikowanych między innymi na łamach „Gazety Wyborczej”, „Najwyższego Czasu”, „Krytyki Politycznej” i „Tenisklubu”.

Laureat Kryształowego Ekranu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej za reportaż pt. „Potwory”.

Agata Stremecka

Igrzyska Wolności 2018

Prezeska Zarządu w Forum Obywatelskiego (FOR).

Absolwentka politologii, lingwistka z zamiłowania, specjalista ds. public relations i marketingu, karierę rozpoczęła od pracy wolontariackiej w Sejmie, potem koordynowała działalność biur prasowych podczas kilku kampanii wyborczych.

Współpracowała z przedsiębiorcami między innymi jako dyrektor w Krajowej Izbie Gospodarczej.

W latach 2007-2015 zarządzała prywatnymi firmami koncentrującymi się na promocji zagranicznych inwestorów w Polsce oraz marketingiem w obszarze ochrony i promocji zdrowia.

Jacek Michałowski

Igrzyska Wolności 2018

Polski urzędnik państwowy, działacz społeczny, były szef Kancelarii Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Ukończył studia w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i następnie Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. W 1980 wstąpił do „Solidarności”, był sekretarzem komisji zakładowej związku, po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z niejawnymi strukturami związku.

W 1989 został doradcą wiceprzewodniczącego OKP, brał udział w kampanii prezydenckiej Tadeusza Mazowieckiego. Od 1989 do 1998 zajmował stanowisko dyrektora Biura Studiów i Analiz Kancelarii Senatu RP. Następnie przez dwa lata był dyrektorem generalnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka. W 2000 został dyrektorem programowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W 2008 wszedł w skład rady redakcyjnej dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”.

Od 6 lipca 2010 roku do 7 sierpnia 2015 był szefem Kancelarii Prezydenta RP.

W 2015 został prezesem zarządu Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego. Zasiadał też w radzie Fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego.

Adam Rębacz

Igrzyska Wolności 2018

Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Wraz z uczniami realizuje projekty edukacji pozaszkolnej związane z mniejszościami narodowymi, dialogiem międzypokoleniowym i relacjami polsko-sąsiedzkimi.

Jan Wróbel

Igrzyska Wolności 2018

Zawodowy nauczyciel, dziennikarz, publicysta, wykładowca, dyrektor szkoły (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie). Z wykształcenia historyk.

Prezes klubu sportowego „Bednarska”.

Stale współpracuje z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, Porankiem Radia TOK FM oraz Szkołą Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Był doradcą i autorem wielu przemówień premiera Jerzego Buzka.

Jest autorem podręczników historii do liceum.

Joanna Kluzik-Rostkowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka, polityczka. W latach 2013-2015 minister edukacji narodowej.

W 2007 roku minister pracy i polityki społecznej i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W latach 2005-2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji, założycielka partii Polska Jest Najważniejsza.

Mikołaj Cześnik

Igrzyska Wolności 2018

Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Uniwersytet SWPS. Politolog.

Specjalizuje się w analizie funkcjonowania systemów politycznych (w szczególności demokracją) oraz tym, jak ludzie zachowują się w świecie polityki. Zajmuje się badaniami opinii społecznej i badaniem wyborów politycznych. Występuje w mediach jako stały komentator życia politycznego.

Jest członkiem Polskiego Generalnego Studium Wyborczego, pionierskiej w Polsce inicjatywy, która ma na celu systematyczną i rzetelną rejestrację i analizę najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju – wyborów parlamentarnych.

Współautor książki pt. „Demokracja – gospodarka – polityka. Perspektywa polskiego wyborcy” (2015) oraz autor wielu publikacji naukowych. Kierownik projektów: “Wiedza polityczna w Polsce” oraz “Wpływ reguł wyborczych na jakość demokracji lokalnej w Polsce”.

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu badań nad polityką i demokracją.

Radovan Durana

Igrzyska Wolności 2018

Współzałożyciel Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (INESS) w Bratysławie, gdzie pracuje jako starszy analityk.

Specjalizuje się w finansach publicznych, pisał liczne opracowania z zakresu emerytur podatkowych i problemów pracowniczych.

Ukończył studia na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Komenskim w Bratysławie. Pracował również jako analityk ryzyka kredytowego w banku komercyjnym.

Paweł Kasprzak

Igrzyska Wolności 2018

Polski publicysta, lider ruchu Obywatele RP.

Operator i montażysta filmowy, producent i autor programów telewizyjnych, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Pełni też funkcję prezesa zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP, której celem jest wspieranie, zapewnienie finansowania i zaplecza organizacyjnego ruchu Obywatele RP.


Zdjęcie: Albert Zawada / Agencja Gazeta

Andrea Virág

Igrzyska Wolności 2018

Węgierska badaczka i analityczka w Republikon Institute, gdzie odpowiada także za projekty międzynarodowe. 

W 2015 roku uzyskała tytuł licencjata nauk politycznych na Wydziale Prawa i tytuł licencjata historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE). Studiowała statystykę ankietową na ELTE TÁTK (Wydział Nauk Społecznych), gdzie uczyła także statystyki studentów studiów licencjackich.

Wcześniej uczestniczyła w różnych projektach badawczych w ramach ELTE i na Węgierskiej Akademii Nauk, zyskując cenne doświadczenie w zakresie ilościowych metod badawczych.

Jej główne zainteresowania badawcze obejmują zachowania wyborców i system polityczny Węgier.

Balázs Gulyás

Igrzyska Wolności 2018

Węgierski socjolog i aktywista, wykładowca na Uniwersytecie im. Loranda Eötvösa (ELTE).

W ciągu ostatnich pięciu lat zorganizował szereg największych protestów na Węgrzech. W wyniku zainicjowanych protestów z 2014 r. rząd Węgier wycofał się z pomysłu wprowadzenia proponowanego podatku od korzystania z internetu, a w efekcie protestów koordynowanej przez niego grupy z 2018 r. partie opozycyjne przestały nominować wielu kandydatów przeciwko rządzącym kandydatom partii Fidesz.

Od 2010 roku zarządza Fideszfigyelo, fanpagem na Facebooku poświęconym dziennikarstwu obywatelskiemu, który ma 190 000 followersów.

Na Uniwersytecie im. Loranda Eötvösa (ELTE) wykłada o amerykańskim systemie wyborczym i polityce post-prawdy.

Donald Tusk

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk, od 2014 przewodniczący Rady Europejskiej.

Poseł na Sejm I, IV, V, VI i VII kadencji (1991–1993, 2001–2014), w latach 1997–2001 senator i wicemarszałek Senatu IV kadencji, w latach 2001–2005 wicemarszałek Sejmu IV kadencji.

W kwietniu 1994 został jednym z wiceprzewodniczących Unii Wolności, powstałej po połączeniu się KLD z Unią Demokratyczną. W wyborach parlamentarnych w 1997 uzyskał mandat senatora z ramienia UW i znalazł się w koalicji popierającej rząd Jerzego Buzka.

Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej i jej przewodniczący w latach 2003–2014.

Od 2007 do 2009 przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, w latach 2007–2014 prezes Rady Ministrów (był osobą najdłużej sprawującą urząd premiera w III RP). W 2005 kandydat na prezydenta RP.


Zdjęcie: European People’s Party || CC 2.0

Andrzej Saramonowicz

Igrzyska Wolności 2018

Polski scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz i dramaturg. Twórca popularnych komedii – Testosteron (filmowa wersja spektaklu), Lejdis i Idealny facet dla mojej dziewczyny, które obejrzało w sumie 4,6 miliona osób. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Pracował jako redaktor, dziennikarz i recenzent filmowy w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Vivie” oraz jako redaktor w Telewizji Polskiej.

Komedia Testosteron (adaptacja teatralna przeboju jego autorstwa) zdobyła Bursztynowe Lwy za największy sukces frekwencyjny (1,4 mln widzów) na XXXII FPFF Gdynia 2007. Jednocześnie był to pierwszy film wyprodukowany przez firmę Van Worden, której Andrzej Saramonowicz był jednym z założycieli.

Jako scenarzysta i producent jest także autorem sukcesu filmu Lejdis, jednej z najbardziej popularnych polskich komedii wyprodukowanych po 1989 roku (2,5 mln widzów).

Kolejną produkcją był Idealny facet dla mojej dziewczyny (scenarzysta, producent). Film obejrzało blisko 700 tys. widzów.


Zdjęcie: Fryta73 || CC 2.0

Shalini Randeria

Igrzyska Wolności 2018

Rektorka Instytutu Nauk Społecznych w Wiedniu, wykłada antropologię społeczną i socjologię w genewskim Graduate Institute of International and Development Studies. Jest także dyrektorką Albert Hirschman Centre on Democracy. Obecnie jest członkinią redakcji takich publikacji, jak „American Ethnologist”, „Public Anthropologist” oraz „The Oxford Research Encyclopedia of Anthropology”, należy także do rady doradczej periodyku „Comparative Migration Studies”. Jest członkinią Rad Nadzorczych Central European University (CEU) i  Higher Education Support Program realizowanego przez Open Society Foundations oraz Akademickiej Rady Nadzorczej Wien Museum. Jej zainteresowania akademickie obejmują antropologię prawa, państwa i polityki, w szczególności transnacjonalizację prawa, pluralizm normatywny, prawa reprodukcyjne, politykę populacji i płci, wysiedlanie i prywatyzację wspólnych zasobów, antropologię globalizacji i rozwoju, postkolonialność oraz wielość nowoczesności, a także społeczeństwo obywatelskie i ruchy społeczne.

Studiowała na uniwersytetach w Delhi i Heidelbergu, była stypendystką prestiżowego stypendium Rhodesa na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1992 roku otrzymała tytuł doktora antropologii społecznej na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, habilitowała się w 2002 roku. Wykładała m.in. na Central European University w Budapeszcie, na Uniwersytecie Ludwika-Maksymiliana w Monachium, Uniwersytecie Wiedeńskim, paryskiej Szkoła Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych (EHESS), berlińskim Instytucie Studiów Zaawansowanych. W przeszłości była także członkinią rady doradczej nowojorskiej Wenner-Gren Foundation, a także zespołu redakcyjnego „Annual Review of Anthropology”.

Redaktorka licznych opracowań, m.in. „Migration and Borders of Citizenship” (z profesorem Ravim Palatem, wydanie specjalne „Refugee Watch. A South Asian Journal on Forced Migration”, 2017); „Border Crossings. Grenzverschiebungen und Grenzüberschreitungen in einer globalisierten Welt” (Hochschulverlag, 2016); „Politics of the Urban Poor” (razem z profesor Veeną Das, wydanie specjalne „Current Anthropology”, 2015); „Anthropology, Now and Next. Diversity, Connections, Confrontations, Reflexivity. Essays in Honour of Ulf Hannerz” (z Thomasem Hyllandem Eriksenem i Christiną Garsten, Berghahn Publishers, 2014); „Jenseits des Eurozentrismus. Postkoloniale Perspektiven in den Geschichts- und Kulturwissenschaften” (z Sebastianem Conradem i Reginą Römhild, wydani drugie, Campus Verlag, 2013); „Critical Mobilities” (z D’Amato, Gianni, Panese, Francesco, Ruedin, Didier i Söderström, Routledge, 2013); Eckert, Andreas i Shalini Randeria, eds. Vom „Imperialismus zum Empire: Nicht-westliche Perspektiven auf Globalisierung” (Frankfurt nad Menem: Suhrkamp, 2009); Fuchs, Martin, Antje Linkenbach, i Shalini Randeria, eds. „Konfigurationen der Moderne: Diskurse zu Indien” (wydanie specjalne, „Soziale Welt” 15, Baden-Baden: Nomos Verlag, 2004).


Zdjęcie: Dejan Petrovic

Barbara Nowacka

Igrzyska Wolności 2018

Polska polityk i działaczka feministyczna, liderka Inicjatywy Polskiej i Koalicji Obywatelskiej.

Z wykształcenia informatyczka. W latach 2015–2017 współprzewodnicząca partii Twój Ruch. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma „Foreign Policy”.

Od 1993 działała w telefonie zaufania prowadzonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Po śmierci matki w 2010 została współzałożycielką i wiceprezesem zarządu Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

W lipcu 2014 roku stanęła na czele think tanku Twojego Ruchu „Plan Zmian”, a w listopadzie tego samego roku wstąpiła do TR. Od czerwca 2015 kierowała zespołem mającym przygotować komitet wyborczy ugrupowań lewicowych w wyborach parlamentarnych. W tym samym miesiącu została współprzewodniczącą Twojego Ruchu, dołączając do Janusza Palikota po wprowadzeniu do statutu tej partii parytetowego przywództwa.

W wyborach parlamentarnych w 2015 była liderką koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica i jej kandydatką do Sejmu w okręgu warszawskim. W lutym 2016 została współzałożycielem stowarzyszenia Inicjatywa Polska. We wrześniu 2018 przystąpiła wraz z Inicjatywą Polską do Koalicji Obywatelskiej.

W styczniu 2017 wraz z komitetem inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” otrzymała międzynarodową nagrodę „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir „za działania w ochronie praw kobiet i sprzeciwu wobec próbom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji”.

W lipcu 2017 została pełnomocnikiem komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, postulującego projekt ustawy m.in. liberalizującej ustawodawstwo dotyczące aborcji i wprowadzającej ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń przeciwnych ustawie.


Zdjęcie Adrian Grycuk || CC 3.0

Agnieszka Holland

Igrzyska Wolności 2018

Wybitna polska reżyserka i scenarzystka. Swoje pierwsze kroki przy kamerze stawiała u boku Krzysztofa Zanussiego. Pierwszą znaczącą nagrodę otrzymała w Cannes za film Aktorzy prowincjonalni, przez który została doceniona poza granicami Polski.

Jej twórczość szybko została zauważona na świecie, o czym świadczą trzykrotne nominacje do Oscara za film Gorzkie żniwa, Europa, Europa oraz W ciemności. W swojej twórczości często porusza tematy trudne, których źródło tkwi w wojennych doświadczeniach bohaterów. Jej talent oraz filmowe dzieła nierzadko porównywane są do twórczości Andrzeja Wajdy.

Od stycznia 2014 roku jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie.

Michael J. Abramowitz

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Freedom House – organizacji pozarządowej zajmującej się przejawami łamania demokracji na świecie. Zanim dołączył do zespołu Freedom House w lutym 2017 roku, był dyrektorem Instytutu Levine’a na rzecz Edukacji o Holoauście przy U.S. Holocaust Memorial Museum. Kierował wysiłkami muzeum w zakresie przeciwdziałania ludobójstwom, a w późniejszym okresie także nadzorował programy edukacji publicznej.

Był redaktorem krajowym oraz korespondentem w Białym Domu z ramienia „The Washington Post”. Jest członkiem Council on Foreign Relations, członkiem zarządu National Security Archive, a także byłym współpracownikiem German Marshall Fund oraz Hoover Institution. Jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda.

Znajdź Michaela J. Abramowitza na Twitterze

Robert Biedroń

Igrzyska Wolności 2018

Prezydent Słupska, poseł VII kadencji Sejmu, samorządowiec, ekspert organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą, publicysta.

Członek grupy doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony przy ONZ. Były delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Były wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Absolwent Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Fundator Instytutu Podkarpackiego – fundacji rozwijającej społeczeństwo obywatelskie na Podkarpaciu. Fundator Instytutu Myśli Demokratycznej.

Jamie Whyte

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Nowozelandzki polityk, były lider ACT New Zealand, partii o nastawieniu wolnorynkowym. W lutym 2017 roku został dyrektorem ds. badań w Institute of Economic Affairs.

Były wykładowca filozofii, handlowiec walutowy i konsultant ds. zarządzania. Jest autorem licznych publikacji – zarówno prasowych, jak i w formie książek – poświęconych zagadnieniom rozumowania i polityki.

Od 2004, ukazał się cały szereg publikacji jego autorstwa – skierowanych zarówno do szerszej publiczności, jak i czytelników prasy – których celem było ujawnianie bubli myślowych, szczególnie w wykonaniu polityków. W 2006 roku został laureatem Reason Foundation Bastiat Prize w kategorii dziennikarstwo (ex aequo z Timem Harfordem z „Financial Times”), zaś w 2010 roku zajął drugie miejsce. W czerwcu 2014 roku zdobył Institute of Economic Affairs Arthur Seldon Memorial Award for Excellence za książkę „Quack Policy” (2013).

Jest także autorem „Crimes Against Logic” (2004), „A Load of Blair” (2005), oraz „Free Thoughts” (2012). Pisuje także dla wiodących tytułów prasowych, m.in. „The Times”, „City A.M.”, „Standpoint”, „Financial Times”, czy „The Wall Street Journal”.

Pojawia się także jako gość na antenie BBC Radio 4 oraz w programach telewizyjnych.

Jego poglądy można określić mianem klasycznego liberalizmu, w myśl Friedricha Hayeka.


Zdjęcie: Mathmo || CC 3.0

Dorota Masłowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska pisarka, dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, laureatka Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść „Paw królowej”.
Autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport Polityki, a także  twórczyni wystawianych na całym świecie dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”. 
9 maja w Wydawnictwie Literackim ukazała się jej nowa powieść „Inni ludzie”.
Felietonistka  „Dwutygodnika”.

Zdjęcie: Karol Grygoruk

Radosław Sikorski

Freedom Games 2018

Wykładowca (Senior Fellow) na Uniwersytecie Harvarda oraz doradca w grupie Eurasia. Były minister obrony (2005-2007), minister spraw zagranicznych (2007-2014) i marszałek Sejmu (2014-2015).

Służył jako reporter wojenny w Afganistanie i Angoli (1986-1989). Laureat nagrody World Press Photo.

Był członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości i dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej (2001-2005). Wraz z Carlem Bildtem zainicjował Partnerstwo Wschodnie UE.

Zaproponował i pomógł ustanowić Europejską Fundację na rzecz Demokracji oraz Nagrodę Solidarności. W 2014 roku prowadził misję UE w Kijowie, co powstrzymało rozlew krwi na Majdanie.

Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy za „mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne”. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierunek: filozofia, nauki polityczne i ekonomia.

Autor książek: “Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny“, “The Polish House – an Intimate History of Poland” oraz “Strefa zdekomunizowana – wywiad rzeka“.

Janusz Palikot

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk, przedsiębiorca, filozof, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, lider partii Twój Ruch.

W czerwcu 2005 ogłosił wstąpienie do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. W wyborach parlamentarnych wystartował do Sejmu z listy PO i uzyskał mandat poselski. Był członkiem prezydium Klubu Parlamentarnego PO oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.

18 października 2010 zostało zarejestrowane wspierające go Stowarzyszenie „Ruch Poparcia Palikota”, a 4 dni później – partia Ruch Poparcia. W związku z możliwością wykreślenia tej ostatniej z ewidencji partii politycznych, z powodu niezłożenia sprawozdania finansowego, złożył wniosek o rejestrację nowej partii Ruch Palikota, która została wpisana do ewidencji 1 czerwca 2011. 2 lipca 2011 został wybrany na przewodniczącego tej partii.

W wyborach w 2011 kierowana przez niego partia zajęła 3. miejsce. Sam Janusz Palikot ponownie uzyskał mandat poselski, startując w okręgu warszawskim i otrzymując 94 811 głosów. Został następnie wybrany na przewodniczącego klubu poselskiego Ruchu Palikota w Sejmie VII kadencji. W 2013 założył wspólnie z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem ruch Europa Plus, który stał się stowarzyszeniem i koalicją kilku lewicowych i centrowych ugrupowań politycznych (po wyborach europejskich w 2014, w których nie osiągnęła progu, przestała ona istnieć). W dniach 5–6 października 2013 na nadzwyczajnym kongresie Ruch Palikota przekształcił się w ugrupowanie Twój Ruch, a Janusz Palikot został przewodniczącym nowej formacji.

Na kongresie TR 20 czerwca tego samego roku ponownie został wybrany na przewodniczącego partii, przy czym w wyniku zmiany statutu objął parytetowe przewodnictwo wraz z Barbarą Nowacką (która niespełna dwa lata później odeszła z ugrupowania). 11 września 2015 zrzekł się mandatu poselskiego.

Deklaruje się jako ateista, w 2012 roku dokonał apostazji.

Brendan Simms

Igrzyska Wolności 2018

Wykładowca historii w Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Cambridge. Współprzewodniczący Stowarzyszenia Henry’ego Jamesa oraz szef Projektu Unii Demokratycznej. Wielokrotnie udzielał wywiadów elitarnym brytyjskim stacjom telewizyjnym BBC 4 oraz BBC World.

Prowadził wykłady na temat różnych aspektów wojny w Bośni na uczelniach w Anglii, Irlandii, Niemczech, Serbii oraz na Krecie. Jest autorem licznych artykułów i recenzji dla Times Higher Educational Supplement, Observer, Sunday Times, Sunday Telegraph, Spectator, The times, Independent, Evening Standard, London Review of Books, oraz Wall Street Journal oraz książek: Unfinest hour. Britain and the destruction of Bosnia (2001),  Europe. The struggle for supremacy, 1453 to the present (2013).

Elżbieta Cherezińska

Igrzyska Wolności 2018

Polska pisarka specjalizująca się w powieści historycznej, teatrolog. Absolwentka wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka powieści historycznych. Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora – Z jednej strony, z drugiej strony. Następnie wydała powieść opartą na materiale wspomnieniowym z getta łódzkiego Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Przygodę z polskim średniowieczem rozpoczęła w wydanej w 2010 roku Grze w kości, będącej opowieścią o zjeździe gnieźnieńskim 1000 roku. Równolegle ukazywały się powieści z cyklu Północna droga – którego akcja rozgrywa się w Skandynawii na przełomie X i XI wieku.

Na listy bestsellerów trafiła w 2012 roku, wraz z pierwszą powieścią z cyklu Odrodzone Królestwo, opowiadającego o końcu rozbicia dzielnicowego w Polsce na tle dziejów Europy Środkowej. Dużym sukcesem cieszy się także dwutomowa opowieść o Świętosławie Harda Królowa.

Poza średniowieczem, w krąg zainteresowań Cherezińskiej wchodzi II wojna światowa o której traktuje powieść Legion i dyplomatyczna gra mocarstw w XIX wieku opowiadana w monumentalnym Turnieju cieni. Pisząc współpracuje z historykami, archeologami i specjalistami innych dziedzin, ale przy bogatym podparciu fabuły faktami nie boi się sięgać po elementy fantasy.

Wydając w 2010 roku swoją pierwszą powieść piastowską napisała: „Martwi mnie, że my, jako naród, wciąż odczuwamy naszą historię jako zbyt ciężki bagaż, jak brzemię. Wolałabym, żeby stała się praktycznym niezbędnikiem w drodze.”

Bartłomiej Sienkiewicz

Igrzyska Wolności 2018

Polski historyk, publicysta i polityk, w latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich (1990). W latach 2013–2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych.

W latach 80. współpracował z opozycją demokratyczną. Od 1981 związany z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie, zajmował się drukiem i dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu. 

Po odejściu ze struktur administracji państwowej w latach 2002–2013 prowadził własną działalność gospodarczą w branży doradczej w zakresie oceny ryzyka inwestycyjnego. Został stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, a także publicystą prasy codziennej. W 2012 był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „publicystyka” za swój tekst Ambaras z polskością.

Wykładał w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Był również członkiem rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz członkiem rady Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP – Oficjalny profil MSW na portalu Flickr

Olgierd Łukaszewicz

Igrzyska Wolności 2018

Polski aktor teatralny i filmowy, w latach 2002–2005 i 2011-2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

Występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1968–1970), a następnie przeniósł się do Warszawy. Związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1970–1973), Współczesnym (1973–1974), Powszechnym (1974–1986) i Studio (1986–1997).

W 1988 wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat, m.in. dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997–2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 jest w zespole Teatru Polskiego.

W 1997 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych 1999 przed Teatrem Narodowym odbył się „Namiot Przymierza” będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 „Sybir – ostatnie pożegnanie” – hołd złożony zesłańcom.

Był inspiratorem „Nocy pielgrzyma” – misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.

W świadomości szerszej publiczności zaistniał na dobre jako Albercik w kultowy filmie „Seksmisja” (1983), w którym jako Maks partnerował mu Jerzy Stuhr.


Zdjęcie: Emilia Gowin || CC 3.0

Marci Shore

Igrzyska Wolności 2018

Wykładowczyni historii na Uniwersytecie Yale. Tłumaczka książki Czarne sezony Michała Głowinskiego oraz autorka takich publikacji jak Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem (przeł. Marcin Szuster), Smak popiołów (przeł. Marcin Szuster), Nowoczesność jako źródło cierpień (zbiór esejów, przeł. Michał Sutowski), oraz Ukraińska noc (przeł. Marcin Szuster).

Zdjęcie: Rostyslav Kostenko

Przemysław Żurawski vel Grajewski

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.

W latach 1987-1995 – pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, od 1995 r. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.

W 1992 r. pracownik Biura Ministra Obrony Narodowej ds. Polityki Obronnej, a w latach 1995-1996 Biura Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej i Pomocy Zagranicznej.

W latach 1996-2001 pracownik badawczy Instytutu Europejskiego w Łodzi. W latach 2002-2004 wykładowca warszawskiego Collegium Civitas.

W latach 2005-2006 ekspert frakcji EPL-ED (chadecji) w Parlamencie Europejskim w Brukseli odpowiedzialny za monitorowanie polityki wschodniej UE (Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia). W latach 2006-2012 analityk Centrum Europejskiego Natolin.

W latach 2006-2009 wykładowca (visiting professor) białoruskiego Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego na emigracji w Wilnie.

W latach 2007-2008 stały komentator kontraktowy TVInfo w zakresie wydarzeń międzynarodowych. 2008-2012 wykładowca-współpracownik KSAP. Od 2012 r. stały współpracownik „Gazety Polskiej Codziennie” – komentator w zakresie spraw międzynarodowych, militarnych i historii.

W latach 2012-2015 – członek zespołu ekspertów prof. Piotra Glińskiego, Od 2015 r. koordynator Sekcji Bezpieczeństwo, obronność, polityka zagraniczna Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W latach 2015-2018 członek gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych RP.

Od 2018 doradca ministra spraw zagranicznych i pracownik Akademii Dyplomatycznej MSZ. Od 2018 r. doradca marszałka Senatu RP, Podpor. rez. WP.

Sebastian Szymański

Igrzyska Wolności 2018

Filozof specjalizujący się w etyce i etyce praktycznej.

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kwestii sprawiedliwości oraz problemów etycznych dotyczących nowych technologii, w szczególności robotyzacji i sztucznej inteligencji.

Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie należy do Laboratorium Techno-Humanistyki. Prowadzi autorskie kursy z zakresu roboetyki oraz etyki nowych technologii.

Przewodniczący grupy etyczno-prawnej w zespole eksperckim Ministerstwa Cyfryzacji ds. polskiej strategii sztucznej inteligencji.

Ostatnio opublikował Uzasadnienia teorii sprawiedliwości. Dziedzictwo Johna Rawlsa (Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2018).

Ada Florentyna Pawlak

Igrzyska Wolności 2018

Antropolożka technologii, prawniczka, absolwentka studiów podyplomowych „Komunikacja w Biznesie” na Wydziale Politologii WSP TWP w Warszawie. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, wieloletni trener Narodowego Centrum Kultury.

Pracuje nad doktoratem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego z zakresu transhumanizmu – nowego ruchu filozoficzno-politycznego wspieranego prywatnym kapitałem kreującego cywilizacyjną zmianę, której skutki odczuwalne będą w każdym obszarze życia.

Prowadzi firmę EverMind, realizującą szkolenia dotyczące współczesnej Rewolucji 4.0 koncentrujące się na tym jak innowacje technologiczne oddziałują na czynniki społeczne, kulturowe – tworzenie się nowych potrzeb wpływających na przekształcanie się strategii marek i sposobów komunikowania z odbiorcami.

Szkolenia EverMind uświadamiają przedsiębiorców, że sztuczna inteligencja i rewolucja kognitywna tworzą „nowy świat”, wymuszający adaptacje i konieczność implementacji nowych strategii w firmach.

Wykłada na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, w Polskim Stowarzyszeniu Transhumanistycznym, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Magdalena M. Baran

Igrzyska Wolności 2018

Doktor filozofii, historyczka idei, publicystka.

Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi. Jako publicystka zainteresowana polityką zagraniczną, problematyką Wyszehradu oraz kulturą i sztuką.

Doktorat obroniła w IFiS PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku we Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji.

Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą.

Członkini redakcji i publicystka „Liberté!”.

Autorka książek „Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą” (Liberté! 2018) oraz „Oblicza wojny” (Arbitror 2018). Obecnie pracuje nad kolejną książką, zatytułowaną „The Tools of War”.

Mikołaj Mirowski

Igrzyska Wolności 2018

Doktor historii, publicysta. Kierownik Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych w Muzeum Historii Polski.

Współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie prowadzi cykl „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”.

Zajmuje się problematyką pamięci historycznej, jej stykiem z popkulturą, dziejami ZSRR, historią PRL, a także tematyką stosunków polsko-żydowskich, publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Znaku” i „Frondzie LUX”.

W Muzeum Powstania Warszawskiego kieruje projektem „Warszawa dwóch Powstań”.

Autor książki „Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką”.

Krzysztof Tomasik

Igrzyska Wolności 2018

Polski pisarz, redaktor, działacz LGBT, członek Krytyki Politycznej. Specjalizuje się w biografistyce.

Autor licznych artykułów o historii homoseksualności w Polsce pod koniec XIX i w XX wieku oraz dwóch kluczowych książek na ten temat: „Homobiografie” (2008, 2014) i „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u” (2012, 2018).

Redaktor zbioru reportaży „Mulat w pegeerze” (2011). Autor dyptyku o kobiecych symbolach seksu polskiego kina („Seksbomby PRL-u” i „Demony seksu”) i biografii „Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka” (2016).


Zdjęcie: Jakub Szafrański

Małgorzata Tkacz-Janik

Igrzyska Wolności 2018

Gliwiczanka, kulturoznawczyni, przedsiębiorczyni, wykładowczyni, publicystka i aktywistka społeczna. Przez 13 lat pracowała jako nauczycielka akademicka, przez 5 lat jako specjalistka ds. PR., potem zajęła się działaniem w obrębie ngo.

W latach 2009-2011 – współprzewodnicząca Zielonych. W styczniu 2009 nominowana przez „GW” do tytułu „Polka Roku” za zorganizowanie w Sejmie ogólnopolskich obchodów rocznicy 90-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Dwukrotnie uznana przez Dziennik Zachodni za jedną z 50. (2013) oraz za jedną z 10. (2014) najbardziej wpływowych kobiet woj. śląskiego.

Radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji. Szefowa Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, członkini Rady Programowej oraz Stowarzyszenia Kongres Kobiet, członkini Rady Honorowej Fundacji Iskierka oraz Zarządu Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. Pomysłodawczyni Śląskiego Szlaku Kobiet. W 2014 kandydatka niezależna na Prezydenta Gliwic.

Pełnomocniczka Kongresu Kobiet w województwie śląskim od 2009 roku. Laureatka wyróżnień i nagród za pracę na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Przez 5 lat prowadziła w Gliwicach bar wegetariański.

Od 2017 członkini Rady Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet. Współautorka broszury jubileuszowej o prawach kobiet pt: „Stulecie Praw Kobiet 1918-2018. Chcemy całego życia” wydanej przez ODIHR.

Tomasz Kamiński

Igrzyska Wolności 2018

Adiunkt w Katedrze Studiów Azjatyckich, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Europeista, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityku UE wobec Chin oraz politycznej roli Państwowych funduszy majątkowych.

Stały współpracownik czasopisma „Liberté!”.

Ma ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu projektami unijnymi i konsultingu.

Pasjonat innowacyjnych metod nauczania i wykorzystywania gier w edukacji. Twórca edukacyjnej gry komputerowej „Zarządzenie projektami unijnymi”.

Stypendysta w EUI we Florencji. Członek University Association for Contemporary European Studies oraz Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych. Autor książki „Sypiając ze smokiem. Polityka Unii Europejskiej wobec Chin”.

Publikacje dr Kamińskiego można znaleźć na portalach www.academia.edu oraz www.researchgate.net

Marek Tatała

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, wiceprezes zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Studiował ekonomię i ekonomiczną analizę prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekonomię i nauki polityczne na University of Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Doktorant w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej. Laureat Jesiennej Szkoły Leszka Balcerowicza. Ukończył CPPR-ACE Winter School in Public Policy Research Methods w Kochi, w Indiach. Absolwent programów Atlas Leadership Academy i Think Tank MBA organizowanych przez amerykańską Atlas Network.

Uczestnik programu „Promoting Tolerance 2017” Friedrich Naumann Foundation i American Jewish Congress. Redaktor naczelny Bloga Obywatelskiego Rozwoju.

Twórca inicjatywy „Legalnie nad Wisłą”. Komentator wydarzeń polityczno-gospodarczych.

Joanna Ellmann

Igrzyska Wolności 2018

Prezeska Zarządu Fundacji Aureus Link.

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gdańskiej Akademii Debaty.

Od blisko 20 lat zaangażowana w działalność społeczną i polityczną. Członkini Unii Wolności, wiceprzewodnicząca ogólnopolskiego Stowarzyszenia Projekt: Polska, członkini i szef sztabów wyborczych na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym, m.in. szefowa sztabu wyborczego .Nowoczesnej w Województwie Mazowieckim.

Zaangażowana w akcje Świecka Szkoła, HejtStop oraz przedsięwzięcia związane z integracją europejską.

Henryk Wujec

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, były wiceminister rolnictwa, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. społecznych.

W latach 1987–1988 był członkiem, a od 1988 do 1990 sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego.

W latach 1989–2001 był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji kadencji z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (w 1990 był współzałożycielem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna), Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Zasiadał w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Finansów Publicznych. Pełnił funkcje sekretarza OKP i klubów parlamentarnych UD i UW, następnie (1997–1999) wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego UW.

W rządzie Jerzego Buzka (od 1999 do 2000) zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po zakończeniu pracy w parlamencie, w 2002, został zatrudniony w Towarzystwie Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. W 2002 zasiadł w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 2005 należał do Partii Demokratycznej – demokraci.pl, z której wystąpił w 2006 ze względu na udział tej partii w koalicji Lewica i Demokraci.

Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010. 12 października 2010 objął funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, którą pełnił do 5 sierpnia 2015.

W 2012 powołany w skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a w 2013 w skład Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W 2014 był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą (KOSzU).

Detmar Doering

Igrzyska Wolności 2018

Przedstawiciel Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności (FNF) na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w Pradze. Do 2015 roku był dyrektorem Liberales Institut (Instytutu Wolności) – think tanku FNF-u w Berlinie.

Studiował filozofię i historię na Uniwersytecie w Kolonii (w 1990 roku otrzymał tytuł doktora w zakresie filozofii politycznej) oraz na University College London.

Jest autorem licznych publikacji na tematy wolnościowe z perspektywy filozoficznej oraz artykułów w niemieckich i międzynarodowych periodykach naukowych oraz dziennikach w zakresie ekonomii, polityki i historii.

Od 1996 roku jest członkiem Mont Pelerin Society.

Marcin Anaszewicz

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk społecznych (UW) i prawnik, absolwent zarządzania wartością firmy na SGH. Prezes think tanku Roberta Biedronia, Instytutu Myśli Demokratycznej, gdzie odpowiada za nowy projekt polityczny.

Wcześniej odpowiadał za zwycięskie kampanie Biedronia w 2011 do sejmu i w 2014 na urząd prezydenta. Wcześniej w biznesie: w zarządach spółek, prowadził restrukturyzacje, zajmował się komunikacją marketingową i projektami rozwojowymi.

W 2014 przeniósł się do Słupska, gdzie jako dyrektor strategiczny przeprowadził restrukturyzację finansową i organizacyjną w strukturach miasta.

Doświadczenie zawodowe zdobywał również w przedsiębiorstwach państwowych i administracji rządowej.

Marcin Król

Igrzyska Wolności 2018

Profesor historii idei i filozof, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Były dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji (do 2012 roku). Przewodniczący rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Członek akademickiej rady doradczej wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku oraz Collegium Budapest.W październiku ukazała się jego najnowsza książka, „Do niewielkiego grona szczęśliwych” (2018).


Zdjęcie: Adam Kozak / Agencja Gazeta

Joanna Tokarska-Bakir

Igrzyska Wolności 2018

Prof. zw. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury i religioznawczyniPracowniczka Instytutu Slawistyki PAN. Stypendystka A.W. Mellona, A. von Humboldta, Davis Center for Historical Studies, Princeton University; Marie Curie Fellowship w Institute for Advanced Study  w Princeton (2013-2015).

Autorka m.in.  „Légendes du sang. Une anthropologie du préjugé antisémite en Europe,” éditions Albin Michel, Paris 2015 (wyd. pol. „Legendy o krwi. Antropologia przesądu”, 2008);   „Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946″ (Czarne: 2012; wyd. ang. „Pogrom Cries”, Peter Lang 2017); „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”, 2 tomy (Czarna Owca: 2018).

Michał Boni

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk i kulturoznawca. W 1990 i w latach 1992–1993 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, w 1991 minister pracy i polityki socjalnej, w latach 2008–2009 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2009–2011 minister-członek Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, w latach 2011–2013 minister administracji i cyfryzacji. Poseł na Sejm I kadencji, od 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Jako ekspert współpracował z fundacjami polskimi i międzynarodowymi, m.in. z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych(CASE), Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Instytutem Nauki o Człowieku w Wiedniu.

Był przedstawicielem pracodawców polskich w Fundacji na rzecz Poprawy Jakości Życia w Dublinie, doradcą Konfederacji Lewiatan, członkiem Komitetu Naukowego Wsparcia Wspólnoty ds. Oceny NPR i Programów Operacyjnych oraz ekspertem współpracującym przy powstawaniu Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007–2013.

Od 1994 do czasu objęcia funkcji w rządzie Donalda Tuska był doradcą w funduszu Enterprise Investors, zajmującym się inwestycjami typu private equity w Polsce i regionie Europy Środkowej.

Od 1994 należał do Unii Wolności, kierował strukturami tej partii w województwie mazowieckim. W latach 1997–2001 był szefem gabinetu politycznego ministra pracy i polityki socjalnej Longina Komołowskiego w rządzie Jerzego Buzka. Zasiadał później w radzie programowej Forum Liberalnego. W 2007 współtworzył program wyborczy Platformy Obywatelskiej.

Od 9 stycznia 2008 do 15 stycznia 2009 był sekretarzem stanu w KPRM, 18 stycznia 2008 został szefem Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska. 15 stycznia 2009 powołano go na urzędy ministra-członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. 11 kwietnia 2010 został członkiem Międzyresortowego Zespołu do spraw koordynacji działań podejmowanych w związku z tragicznym wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem, powołanego przez premiera Donalda Tuska po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku.

18 listopada 2011 prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra administracji i cyfryzacji w drugim rządzie Donalda Tuska. W 2013 jako minister administracji i cyfryzacji został przewodniczącym powołanej wówczas Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Z rządu, na wniosek premiera Donalda Tuska, został odwołany 27 listopada 2013.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 Michał Boni zdobył mandat europosła VIII kadencji, kandydując z listy Platformy Obywatelskiej. W 2016 wszedł w skład rady Instytutu Obywatelskiego.


Zdjęcie: Вени Марковски || CC 3.0

Aleksander Smolar

Freedom Games 2018

Polski publicysta, działacz polityczny, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

Od 1954 do 1957 należał do Związku Młodzieży Polskiej, a od 1958 do 1964 do Związku Młodzieży Socjalistycznej. W 1962 zaangażował się w działalność Politycznego Klubu Dyskusyjnego, który powstał z inicjatywy Komitetu Uczelnianego ZMS pod patronatem Karola Modzelewskiego. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1963 do 1968 pełnił funkcję II sekretarza komitetu PZPR na Wydziale Ekonomii Politycznej UW. Z partii został usunięty m.in. za publiczną obronę Leszka Kołakowskiego.

Brał udział w protestach marca 1968, aresztowany, więziony do lutego 1969. Usunięty z uczelni, po zwolnieniu z zakładu karnego pracował w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Był założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika politycznego „Aneks” w latach 1973–1990. Pełnił funkcję rzecznika Komitetu Obrony Robotników i następnie Komitetu Samoobrony Społecznej KOR za granicą. Pracował w Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu.

Po 1989 pełnił funkcję doradcy premierów Tadeusza Mazowieckiego (ds. politycznych) oraz doradcy Hanny Suchockiej (ds. polityki zagranicznej). Od początku lat 90. zasiadał we władzach krajowych Unii Demokratycznej i następnie Unii Wolności.

W 1990 został prezesem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Jest członkiem rady Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i zastępcą przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest także zwolennikiem federalizacji Europy, prowadzącej wspólną politykę zagraniczną i obronną.

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Został także odznaczony francuską Legią Honorową.

W 2009 za stworzenie forum poważnej debaty oraz dorobek w promowaniu demokracji, działalność naukową i zasługi dla polskiej służby zagranicznej minister Radosław Sikorski nadał mu Odznakę Honorową „Bene Merito”.

Jest również laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera (2009) za całokształt twórczości oraz Nagrody Specjalnej Lewiatana przyznanej przez Konfederację Lewiatan (2011).


Zdjęcie: Adam Stępień / Agencja Gazeta

Anna Bikont

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, potem współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj.

W 2017 dostała doktorat honoris causa Uniwersytetu w Goteborgu.

Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną), „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymała Wielką Nagrodą Fundacji Kultury.

W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize, a jej wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award dla książek o Holocauście.

W 2017 wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą zdobyła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznańską Nagrodę Literacką, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy a także została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE i do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.


Zdjęcie: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Piotr Voelkel

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Piotr Voelkel jest współwłaścicielem Grupy Kapitałowej Vox – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, współtwórcą Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu, założycielem Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym.

Jest współwłaścicielem Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Da Vinci: szkoły
podstawowej, gimnazjum i liceum akademickich.

Jest mecenasem wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych.

W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.

Monika Auch-Szkoda

Igrzyska Wolności 2018

Socjolożka, aktywistka feministyczna, związana m. in. z Warszawskim Strajkiem Kobiet. Zajmuje się tematyką praw reprodukcyjnych, praw osób z niepełnosprawnościami. Współtworzy Komitet Społeczny #Jesteśmy.

Artur Nowak-Gocławski

Igrzyska Wolności 2018

Prezes ANG Spółdzielni oraz Fundacji „Będę Kim Zechcę”, pomysłodawca projektu Nienieodpowiedzialni.pl

Zaangażowany w wiele projektów społecznych w tym w Koalicję Prezesi-Wolontariusze, Nienieodpowiedzialni, Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, Konfederację Lewiatan oraz ThinkTank, zwolennik ekonomii współpracy oraz strategii biznesowych opartych o idee zrównoważonego rozwoju, zaangażowania społecznego i budowy wartości wspólnej.

Firmy, które współtworzy razem ze swoimi partnerami otrzymały wiele nagród biznesowych i społecznych m.in. Etyczna Firma 2015, 2016 i 2017 w Konkursie Pulsu Biznesu i PwC, Pracodawca Roku 2015, 2016 i 2017 w konkursie AON Hewitt, Gazele Biznesu 2015, 2016 i 2017 Pulsu Biznesu.

W 2015 roku otrzymał osobiste wyróżnienie „Człowiek, który zmienia biznes” w pierwszej edycji nagrody Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jarosław Traczyński

Igrzyska Wolności 2018

Nauczyciel, tutor, szkoleniowiec. Od 2006 r. prezes Fundacji Kolegium Tutorów. W latach 2008-2015 koordynator programu „Tutor we wrocławskiej szkole”, wdrażanego we wrocławskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W latach 1997 – 2008 dyrektor Liceum Akademickiego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Jacek Filek

Igrzyska Wolności 2018

Polski filozof, wykładowca w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie się doktoryzował i habilitował. Po uzyskaniu tytułu profesorskiego kontynuował pracę na stanowisku profesora zwyczajnego.

Opublikował: Z badań nad istotą wartości etycznych(Kraków 1995), Ontologizacja odpowiedzialności (Kraków 1996), Filozofia jako etyka (Kraków 2001 – nominacja do nagrody im. J. Długosza dla najlepszej książki humanistycznej roku 2001), Filozofia odpowiedzialności XX wieku (Kraków 2003 – nagroda ministra), Filozofia odpowiedzialności XX wieku. Teksty źródłowe (Kraków 2004), Życie, etyka, inni (Kraków 2010), Etyka. Reinterpretacja (Kraków 2014 – nagroda im. J. Tischnera) oraz ponad 100 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Agnieszka Grzybek

Igrzyska Wolności 2018

Ekspertka równościowa, tłumaczka i redaktorka. Współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, koordynowała m.in. projekty badawcze „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej” i „Sojusznicy czy przeciwnicy? Jak przekonać środowisko lekarskie w Polsce do wspierania praw reprodukcyjnych i seksualnych”.

W latach 2007-2014 koordynatorka regionalnego programu „Demokracja płci” w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Tłumaczy książki z szeroko pojętej humanistyki (m. in. słownik Sto haseł o równości. Podręczny słownik pojęć dotyczących równości kobiet i mężczyzn w sferze zatrudnienia i polityki społecznej, równych szans i polityki rodzinnej, podręcznik UNDP Polityka równości płci w praktyceEkonomia i płeć pod red. A. G. Dijkstra, J. Plantega, Nowa singielka K. Trimberger, Mistyka kobiecości Betty Friedan).

Współautorka i współredaktorka (wspólnie z Joanną Piotrowską) książki Polityka a płeć (Fundacja im. H. Bölla, Warszawa 2005), autorka wielu artykułów poświęconych kwestiom równościowym. W latach 2002-2005 była członkinią Rady Programowo-Konsultacyjnej przy ówczesnej pełnomocniczce rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Współautorka raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” (2016).

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1995; praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Marii Janion). Ukończyła Szkołę Praw Człowieka prowadzoną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka (1997/1998). Prowadziła zajęcia z historii ruchu kobiecego po 1989 roku na podyplomowych studiach Gender Mainstreaming w Instytucie Badań Literackich PAN.

Katarzyna Lubnauer

Igrzyska Wolności 2018

Polska polityczka, matematyczka i wykładowczyni akademicka. Posłanka na Sejm RP i od 2017 r. przewodnicząca Nowoczesnej. W Sejmie zasiada w komisjach edukacji oraz nauki i młodzieży.

Przed wejściem do Sejmu pracowała naukowo na Uniwersytecie Łódzkim. Inicjatorka kampanii „Świecka Szkoła”, mającej na celu zniesienie finansowania lekcji religii w szkołach z budżetu państwa. 

Janusz Marszalec

Igrzyska Wolności 2018

Polski historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia najnowsza Polski. Obecnie pracuje w Muzeum Gdańska.

W latach 2000-2008 pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, w latach 2008-2017 był wicedyrektorem Muzeum II Wojny Światowej. Jest także jednym z autorów wystawy głównej tego Muzeum.

Laureat Nagrody Historycznej Polityki za 1999 r. za debiutancką książkę „Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w powstaniu warszawskim”, Nagrody Naukowej KLIO (2000) za wybitny wkład w badania historyczne ufundowanej przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Nagrody im. Jana Górskiego przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie, a także medalu „Pro memoria”, medalu „Za upamiętnianie walk o Warszawę 1939–1945” oraz medalu „Pro Patria”.

Były doradca premiera Donalda Tuska w Gabinecie Politycznym Prezesa Rady Ministrów (od września do listopada 2008 r.).

Autor książki „Z dziejów gdańskiej bezpieki 1945-1956” (IPN, 2017).

Monika Rosa

Igrzyska Wolności 2018

Posłanka Nowoczesnej, przewodnicząca Nowoczesnej na Śląsku. Członkini komisji energii i skarbu państwa oraz komisji mniejszości narodowych i etnicznych. Przed wejściem do Sejmu była dyrektorem w Kancelarii Prezydenta RP.

Jest zaangażowana w działania organizacji pozarządowych promujących aktywność obywatelską, m.in. Stowarzyszenie Projekt: Polska, pracowała w lokalnych mediach i prowadziła gazetę studencką.

Rafał Stobiecki

Igrzyska Wolności 2018

Polski historyk historiografii, Kierownik Katedry Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. 

W 1985 ukończył studia historyczne w Instytucie Historii UŁ i rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Historii Historiografii UŁ. W 1995 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, a w 1999 stopień doktora habilitowanego, na podstawie rozprawy: Bolszewizm a Historia. Próba rekonstrukcji bolszewickiej filozofii dziejów. Tytuł profesorski uzyskał w 2007.

W swoich badaniach koncentruje się na problemach historiografii okresu PRL, rosyjskiej i radzieckiej historiografii XIX i XX w., a także emigracyjnego dziejopisarstwa polskiego po roku 1945.

Ostatnio opublikował: Historycy polscy wobec wyzwań XX wieku (2014), W poszukiwaniu innej historii. Antologia tekstów opublikowanych na łamach periodyków Instytutu Literackiego w Paryżu, wprowadzenie, redakcja wraz z S. M. Nowinowskim, (2015); Władysław Pobóg-Malinowski, Wacław Jędrzejewicz. Listy 1945-1962, opracowanie i wstęp wraz z S. M. Nowinowskim, Warszawa 2016; Klio za Wielką Wodą. Historycy polscy w Stanach Zjednoczonych po 1945 r. Warszawa 2017; „Zeszyty Historyczne” z perspektywy półwiecza redakcja i współautorstwo wraz z S. M. Nowinowskim, Warszawa 2017.

Był stypendystą Funduszu dla Popierania Niezależnej Nauki i Kultury (1993), a także Polskiej Fundacji Kulturalnej, Polonia Aid Foundation Trust (1999, 2000), Fundacji Kościuszkowskiej (2010).

W latach 2011-2014 był członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN. Członek redakcji pisma Dzieje Najnowsze.


Zdjęcie: Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Krzysztof Iszkowski

Igrzyska Wolności 2018

Socjolog polityki, członek zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Autor książki „Po co nam Europa?” (2009), w latach 2012-2014 szef Planu Zmian – think-tanku Twojego Ruchu.

Sylwia Spurek

Igrzyska Wolności 2018

Polska prawniczka, doktorka nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego, radczyni prawna, legislatorka, feministka.

Zajmuje się prawem karnym, prawem administracyjnym, prawem antydyskryminacyjnym, prawem międzynarodowym i prawem konstytucyjnym.

Od 1999 roku angażuje się w działania na rzecz praw człowieka. W 2015 roku powołana na stanowisko Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania.

Od 2002 do 2005 roku w Sekretariacie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn zajmowała się rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

W latach 2008 – 2015 była członkinią Zespołu do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W latach 2010 – 2012 była przedstawicielką Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Komitecie Ochrony Praw. Do 2014 roku współpracowała z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów jako radca Prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym.

Do czerwca 2015 roku była wiceszefową Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania i odpowiadała między innymi za koordynację prac rządowych nad ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. Posiada certyfikat specjalistki w zakresie pomocy ofiarom przemocy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ PTP.

Członkini honorowa Funduszu Feministycznego Femfund, zbierającego fundusze i przyznającego granty organizacjom feministycznym.

Espertka European Institute for Gender Equality (UE), Gender Equality Unit (CoE) i United Nations Population Fund (UNDP). W 2017 wybrana na dwuletnią kadencję do zarządu Equinet.


Zdjęcie: Rzecznik Praw Obywatelskich

Piotr Augustyniak

Igrzyska Wolności 2018

Doktor habilitowany filozofii, tłumacz, eseista, autor performansów teatralnych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W latach  2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Autor 5 książek, m.in. Homo polacus. Eseje o polskiej duszy oraz Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego. Redaktor tomu Wyspiański/Zbudź się Polaku. Wkrótce ukaże się jego książka Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła.

Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” oraz zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikował również w „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Respublice”, „Tygodniku Powszechnym”.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraz z Bartoszem Szydłowski prowadzi cykl spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka myślenia”.

Aleksandra Przegalińska

Igrzyska Wolności 2018

Uzyskała tytuł doktora w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest adiunktem w Center for Research on Organizations and Workplaces w Akademii Leona Koźmińskiego. Aktualnie prowadzi badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.

Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life.

Interesuje się rozwojem nowych technologii, zwłaszcza zaś technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.

Remigiusz Ryziński

Igrzyska Wolności 2018

Polski pisarz, filozof, kulturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Sorbonie pod kierunkiem Julii Kristevy. Napisał pracę doktorską poświęconą Fragmentom dyskursu miłosnego Rolanda Barthesa. W 2012 roku habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie.

Pracuje jako wykładowca akademicki w Warszawie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Stypendysta m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy.

Redaktor publikacji poświęconych współczesnej kulturze i filozofii. Zajmuje się gender i queer. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą. Tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę.

Wydał trzy książki akademickie oraz – nominowany do Literackiej Nagrody Nike – reportaż „Foucault w Warszawie”. Jesienią w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego nowa książka reporterska, „Dziwniejsza historia”.

Brunon Bartkiewicz

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego. Z ING Bankiem Śląskim i ING jest związany od początku lat 90-tych.

Stanowisko prezesa zarządu Banku Śląskiego objął w 1995 roku. W 2000 roku na kolejne cztery lata objął funkcję dyrektora generalnego oraz członka zarządu w banku ING Direct NV. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem kredytowym i rynkowym, wsparcie informatyczne i operacyjne oraz zarządzanie ryzykiem operacyjnym.

W 2004 roku objął stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego. W 2010 roku został członkiem General Management Team w ING Direct, w którym był m.in. odpowiedzialny za działalność w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii. Od 2012 roku nadzorował działalność ING we Francji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Rumunii oraz Turcji.

Jako Chief Innovation Officer w Grupie ING (od 2014 roku) odegrał znaczącą rolę w ING we wdrażaniu innowacji, promowaniu innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz szybkim wprowadzaniu innowacyjnych pomysłów na rynek.

W 2016 roku ponownie został powołany na stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego

Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGH).

Maja Komorowska

Igrzyska Wolności 2018

Maria Janina Komorowska-Tyszkiewicz (znana szerszej publiczności jako Maja Komorowska) jest polską aktorką teatralną i filmową.

W latach 1961–1968 aktorka Teatru 13 Rzędów i Teatru Laboratorium we Wrocławiu, od 1972 aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie. Dwukrotnie zdobyła główne nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1972, 1990), dwukrotnie otrzymała także nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach Bilans kwartalny (1975) i Cwał (1996).

Profesor sztuk teatralnych. W latach 1991–2016 wykładała na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski – postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 13 stycznia 2011 r. „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej”. Udekorowana została nim 17 stycznia tego samego roku na Wawelu podczas spotkania prezydenta z ludźmi kultury.

Stefan Chwin

Igrzyska Wolności 2018

Stefan Chwin urodził się w 1949 roku w Gdańsku, gdzie mieszka do dzisiaj. Historyk literatury, pisarz, eseista, krytyk literacki. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Gdańskim. W latach osiemdziesiątych członek zespołu redakcyjnego kultowej serii Transgresje”.

Jego najbardziej znana powieść – Hanemann” – ukazała się w 1995 roku. Wydał szkice i studia literackie „Bez autorytetu” (razem ze Stanisławem Rośkiem) 1981, „Romantyczna przestrzeń wyobraźni” (1988), Literatura i zdrada” (1993), „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni” (2010), Samobójstwo i grzech istnienia” (2012), Miłosz. Interpretacje i świadectwa” (2011), „Miłosz. Gdańsk i okolice” (wspólnie z Krystyną Chwin, 2012).

Jako prozaik debiutował powieściami fantastycznymi „Ludzie-skorpiony” i „Człowiek-litera” (pod pseudonimem Max Lars). W 1991 roku ukazała się powieść „Krótka historia pewnego żartu”, potem Esther” (1999), „Złoty pelikan” (2003), „Kartki z dziennika” (2004), „Żona prezydenta”, „Dolina Radości”, „Dziennik dla dorosłych”, „Panna Ferbelin” (2011), „Ein Deutsches Tagebuch” (2015), „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych” (2016). Jest również autorem eseju „Zwodnicze piękno” (2016).

Stefan Chwin jest laureatem m.in. nagrody polskiego PEN Clubu za całokształt twórczości prozatorskiej oraz Nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich (1999), Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Ericha Brosta, Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego oraz wielu innych nagród krajowych i zagranicznych. Przez kilka lat był jurorem Nagrody Nike.

Jest autorem setek artykułów, esejów i szkiców, a także ilustratorem książek. Jego powieści, opowiadania i eseje ukazały się w tłumaczeniu na kilkanaście języków. Amerykański „The Boston Globe” uznał anglojęzyczne wydanie „Hanemanna” za jedną z 10 najlepszych powieści wydanych w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych, a „Ein Deutsches Tagebuch” znalazł się na liście tygodnika „Die Zeit” 10 najlepszych książek obcojęzycznych wydanych w Niemczech w 2015 roku.


Fot. Marcin R. Chwin

Hanna Zdanowska

Igrzyska Wolności 2018

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. W 2007 została wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach samorządowych w 2010 została zgłoszona jako kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. 5 grudnia tego samego roku zwyciężyła w drugiej turze wyborów z Dariuszem Jońskim, 13 grudnia została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta miasta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, wygrywając w pierwszej turze głosowania.

Ziemowit Szczerek

Igrzyska Wolności 2018

Polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Współpracuje z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia”.

Na swoim koncie posiada książki Przyjdzie Mordor i nas zje, która jest fabularyzowanym reportażem na temat Ukrainy (Korporacja Ha!Art, 2013) oraz Rzeczpospolita zwycięska będąca alternatywną historią Polski utrzymaną w formie eseju (Wydawnictwo Znak, 2013 r.).

Jest także autorem wielu wywiadów, reportaży literackich i opowiadań publikowanych m.in. w Tygodniku PowszechnymNowej Europie WschodniejNew Eastern EuropeLampieHa!Arcie. Jest także stałym felietonistą portalu Ha!Art.

Ponadto interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Ostatnio najbardziej interesuje go gonzo oraz literatura i dziennikarstwo podróżnicze.

W grudniu 2013 Szczerek został nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury. Laureat Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna. Książka Przyjdzie Mordor i nas zje była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2014.

Jest także autorem m.in. pierwszego w Polsce tłumaczenia Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky Huntera S. Thompsona, wielu publikacji naukowych z dziedziny politologii (poruszających kwestie separatyzmów i regionalizmów w Europie), a także współautorem książki „Paczka Radomskich” (wyd. Paczka Radomskich).

Andrzej Leder

Igrzyska Wolności 2018

Polski filozof kultury, psychoterapeuta, autor. Od 1996 pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, od 2010 na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

W latach 1992–2012 był członkiem zespołu czasopisma „Res Publica Nowa”, pisał m.in. do czasopisma „Ozon”.

W 2015 jego książka pt. Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Luba Jurgenson

Igrzyska Wolności 2018

Urodzona w Moskwie w 1958 roku. Obecnie wykłada w Katedrze Slawistyki na Sorbonie. Jej zainteresowania akademickie obejmują głównie: literatury świadectw w zakresie nazistowskich obozów koncentracyjnych i gułagów, przedstawienia pamięci masowych aktów przemocy w Europie Wschodniej i Środkowej (w XX wieku).

Jest autorką lub redaktorką kilku książek i artykułów, poświęconych głównie pamięci gułagów i represji stalinowskich. Niedawno ukazała się jej książka „Le Goulag, témoignages et archives” (Laffont 2017) napisana wspólnie z Nicolasem Werthem.

Eustachy Rylski

Igrzyska Wolności 2018

Urodził się w 1944 r., prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 r. dyptykiem powieściowym Stankiewicz. Powrót.

Autor powieści Człowiek w cieniu, Warunek, Na Grobli, Obok Julii; tomów opowiadań Tylko chłód,
Wyspa, Szara lotka; esejów Po śniadaniu.

Laureat kilku prestiżowych nagród literackich. Tłumaczony na wiele języków.

Paul Gradvohl

Igrzyska Wolności 2018

Głównym tematem zainteresowań Paula Gradvohla jest współczesna Europa Środkowa. W latach 2012-2016 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Lotaryngii w Nancy (Francja). Jest autorem licznych publikacji, głównie w języku francuskim, m.in.: Culture et identité en Europe centrale. Canons littéraires et visions de l’his­toi­re (Paryż, Institut d’Études Slaves/Brno, Masaryk University, 2011). Jest również częstym gościem mediów w dyskusjach dotyczących bieżących wydarzeń w Europie Środkowej (Le MondeRadio France InternationaleFrance Info, i in.).

Marcin Frenkel

Igrzyska Wolności 2018

Doktorant studiów humanistycznych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Manager w rodzinnej firmie.

Jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika „Liberté!”. Regularnie współpracuje z Instytutem Obywatelskim, dla którego tworzy analizy.

Jego publikacje są dostępne na portalu academia.edu.

Współpracuje także z czeskim think tankiem AMO.

Máté Hajba

Igrzyska Wolności 2018

Dyrektor węgierskiej Free Market Foundation, która propaguje wolność gospodarczą, wolności obywatelskie i tolerancję na Węgrzech. Jest także wiceprezesem węgierskiej organizacji Civic Plaform (Platforma Obywatelska), która prowadzi kampanie przeciwko rasizmowi i promuje wartości demokratyczne.

Jego zainteresowania obejmują związki między państwem a jednostką oraz historię wolności.

Pisuje dla tytułów prasowych w kraju i za granicą na tematy związane z tolerancją, stosunkami międzynarodowymi oraz gospodarką cyfrową.

Współzałożyciel młodzieżowej organizacji Eötvös Club, która stawia sobie za cel szerzenie idei indywidualizmu, wolności, tolerancji i wolnego rynku.

Współpracuje z czeskim AMO.

Kryštof Kruliš

Igrzyska Wolności 2018

Badacz w czeskim AMO Research Center. Jego zainteresowania badawcze obejmują wewnętrzny rynek UE, prawodawstwo UE oraz związki UE z państwami anglofońskimi.

W 2017 roku uzyskał tytuł doktora w zakresie prawodawstwa europejskiego na Law School Uniwersytetu Karola w Pradze, jednocześnie kończąc z wyróżnieniem studia magisterskie w zakresie prawa i nauk prawnych na tej samej uczelni. Studiował w Szwecji na Jönköping International Business School w ramach programu Socrates-Erasmus. Ukończył z wyróżnieniem także studia magisterskie w zakresie nauk anglofońskich na praskim Metropolitan University, gdzie obecnie wykłada.

Był partnerem w praskiej filii wiodącej międzynarodowej kancelarii adwokackiej, oferując porady prawne w zakresie czeskiego prawa oraz prawa UE wpływowych klientów z Czech i zagranicznych z sektora prywatnego i publicznego.

W prywatnej praktyce adwokackiej zajmował się głównie prawodawstwem UE oraz kwestiami z zakresu międzynarodowego prawa publicznego.

Od 2014 roku współpracuje z AMO. W 2016 roku powołał do życia instytut Spotřebitelské, w którym pełni funkcję prezesa zarządu.

Martin Reguli

Igrzyska Wolności 2018

Analityk w słowackiej F. A. Hayek Foundation. W swojej pracy skupia się głównie na obszarze nauk ekonomicznych, polityki socjalnej, sprawach zagranicznych na szczeblu krajowym, w Słowacji, oraz Unii Europejskiej.

Brał udział w tworzeniu portali edukacyjnych i informacyjnych, wygłaszał wykłady.

Ma doświadczenie w pracy w izbie ustawodawczej oraz w prowadzeniu projektów badawczych w zakresie spaw zagranicznych oraz politycznego rozwoju państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Współpracuje z czeskim AMO.

Leszek Balcerowicz

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych; wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Igrzyska Wolności 2018

Polska polityk, prawniczka, posłanka z ramienia Nowoczesnej. Pracowała m.in. w kancelarii prawniczej oraz w międzynarodowej korporacji. W przeszłości współpracowała też z fundacją Forum Dialogu Między Narodami oraz była zatrudniona w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W roku 2015 została mianowana rzecznikiem prasowym nowego ugrupowania politycznego – Nowoczesna Ryszarda Petru. Z list tego ugrupowania z powodzeniem startowała w wyborach parlamentarnych. Po otrzymaniu mandatu poselskiego zasiadła w Komisji Zdrowia oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Prelegenci

Orina Krajewska

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Aktorka, instruktorka teatralna, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, promującej integralne podejście do zdrowia zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu chorób przewlekłych, szczególnie onkologicznych...

Przeczytaj więcej

Aleksandra Knapik

Igrzyska Wolności 2018

Feministka, aktywistka, społeczniczka i publicystka i działaczka polityczna. Angażuje się w protesty i działania w obronie praw kobiet, mniejszości ( w tym LGBT+), zwierząt, prodemokratyczne, za świeckością państwa...

Przeczytaj więcej

Michał Boni

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk i kulturoznawca. Poseł na Sejm I kadencji, od 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji...

Przeczytaj więcej

† Piotr Pawłowski

Igrzyska Wolności 2018

 Polski działacz społeczny, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, których celem jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością...

Przeczytaj więcej

Shahin Vallee

Igrzyska Wolności 2018

Były doradca ekonomiczny francuskiego Ministra Gospodarki, jest starszym ekonomistą w Soros Fund Management...

Przeczytaj więcej

Sebastian Adamkiewicz

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Błażej Lenkowski

Igrzyska Wolności 2018

Politolog, publicysta. Twórca i prezes zarządu Fundacji Industrial wydawcy czasopisma "Liberte!"...

Przeczytaj więcej

Dariusz Paczkowski

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Fundacji Klamra. Działacz społeczny, artysta street art. Koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji, praw człowieka i praw zwierząt. Założyciel i lider Frontu Wyzwolenia Zwierząt - ogólnopolskiego ruchu obrońców...

Przeczytaj więcej

Barbara Dolniak

Igrzyska Wolności 2018

Wicemarszałek Sejmu RP VII kadencji. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1983 roku. W latach 1983–1987 odbyła aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach...

Przeczytaj więcej

Marta Zdanowska

Igrzyska Wolności 2018

Pracowniczka Domu Literatury w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Barbara Piegdoń

Igrzyska Wolności 2018

Wydawczyni czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”, była redaktor naczelna łódzkiej "Gazety Wyborczej" (2004-2015). Swoją pracę dziennikarską zaczynała w prasie podziemnej. Była redaktorem w tygodniku "Region" i "Dzienniku Dolnośląskim", współpracowała z polską rozgłośnią radia BBC...

Przeczytaj więcej

Bożena Przyłuska

Igrzyska Wolności 2018

Z zawodu przedsiębiorczyni, z pasji aktywistka społeczna i projektantka, a z wykształcenia socjolożka i specjalistka od zarządzania.Warszawianka, feministka, ateistka, zwolenniczka świeckiego państwa...

Przeczytaj więcej

Hanna Lis

Igrzyska Wolności 2018

Polska italianistka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. W latach 2008-2009 związana z stacją telewizyjną TVP. Jest absolwentką Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim...

Przeczytaj więcej

Borys Budka

Igrzyska Wolności 2018

Polski prawnik, doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII i VIII kadencji, w 2015 minister sprawiedliwości, od 2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej...

Przeczytaj więcej

Marek Migalski

Igrzyska Wolności 2018

Polski politolog, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...

Przeczytaj więcej

Mariusz Książek

Igrzyska Wolności 2018

Przedsiębiorca i działacz gospodarczy. Stoi na czele dwóch holdingów: Grupy Kapitałowej Marvipol Development, prowadzącej działalnością deweloperską oraz Grupy Kapitałowej British Automotive Holding, zajmującej się importem, sprzedażą i kompleksową obsługą posprzedażową samochodów marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin...

Przeczytaj więcej

Michał Brzeziński

Igrzyska Wolności 2018

Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował ekonomię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w badaniach nad ubóstwem, nierównościami ekonomicznymi i rozkładem majątku. Zajmuje się również ekonomią polityczną demokracji z Polsce. Jest ekspertem społecznym Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN Polska. Opublikował kilkadziesiąt prac w międzynarodowych czasopismach naukowych.

Przeczytaj więcej

Ignacy Morawski

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, założył serwis SpotData, który od czerwca 2017 r. jest częścią wydawnictwa Bonnier Business Polska (Puls Biznesu). 
Analizuje zjawiska makroekonomiczne zachodzące w strefie euro i innych krajach Unii Europejskiej...

Przeczytaj więcej

Daria Hejwosz-Gromkowska

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej obszar zainteresowań naukowych skupia się głównie wokół szkolnictwa wyższego a zwłaszcza edukacji uniwersyteckiej...

Przeczytaj więcej

Robert Sobiech

Igrzyska Wolności 2018

Socjolog, dyrektor Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas. Wykładał w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej...

Przeczytaj więcej

Bogna Świątkowska

Igrzyska Wolności 2018

Pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana (ww.bewczmiana.pl), z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia...

Przeczytaj więcej

Kazimiera Szczuka

Igrzyska Wolności 2018

Krytyczka i historyczka literatury, członkini Zespołu Gender i Literatura IBL PAN, a także dziennikarka telewizyjna. Działaczka ruchów kobiecych i członkini zespołu „Krytyki Politycznej”...

Przeczytaj więcej

Witold Stępień

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk i samorządowiec, od 2010 marszałek województwa łódzkiego...

Przeczytaj więcej

Marta Madejska

Igrzyska Wolności 2018

Kulturoznawczyni, asystentka muzealna, dziennikarka i pisarka. Związana ze Stowarzyszeniem Topografie. Zastępczyni redaktor naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”...

Przeczytaj więcej

Adam Szłapka

Igrzyska Wolności 2018

Polityk, politolog, poseł na Sejm VIII kadencji. Były dyrektor Fundacji Projekt: Polska i ekspert w Kancelarii Prezydenta RP w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego. Sekretarz generalny Nowoczesnej Ryszarda Petru...

Przeczytaj więcej

Tomasz Lis

Igrzyska Wolności 2018

Polski dziennikarz telewizyjny i prasowy, publicysta radiowy, telewizyjny i prasowy...

Przeczytaj więcej

Leszek Jażdżewski

Igrzyska Wolności 2018

Polski politolog, publicysta, redaktor naczelny „Liberté!”.  Ekspert ds. polityki międzynarodowej, Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego. Współautor książek: „Liberal reflections on life chances and social mobility in Europe”...

Przeczytaj więcej

Kasia Gauza

Igrzyska Wolności 2018

Programistka. Zajmuje się popularyzacją tożsamości Łodzi i historii robotniczej, a od 2012 r. organizuje obchody Rewolucji 1905 r...

Przeczytaj więcej

Marcin Celiński

Igrzyska Wolności 2018

Działacz społeczny, publicysta i bloger czasopisma „Liberté!”...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Pisarska

Igrzyska Wolności 2018

Założycielka i dyrektorka Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz Wyszehradzkiej Szkoły Nauk Politycznych...

Przeczytaj więcej

Joanna Ostrowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska historyczka, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW...

Przeczytaj więcej

Henryka Krzywonos-Strycharska

Igrzyska Wolności 2018

Polska działaczka opozycji w okresie PRL, sygnatariuszka porozumień sierpniowych, posłanka na Sejm VIII kadencji...

Przeczytaj więcej

Anna Dziewit-Meller

Igrzyska Wolności 2018

Anna Dziewit-Meller jest polską dziennikarką o żydowskich i rosyjskich korzeniach. Znana również jako prowadząca programów poświęconych literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN...

Przeczytaj więcej

Zbigniew Pisarski

Igrzyska Wolności 2018

Politolog, komentator polityki zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego, wykładowca i przedsiębiorca społeczny...

Przeczytaj więcej

Magda Melnyk

Igrzyska Wolności 2018

Publicystka, analityczka i reportażystka. Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego...

Przeczytaj więcej

Krzysztof Dudek

Igrzyska Wolności 2018

Polski prawnik, adwokat, w latach 2007–2016 dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Od 2016 roku dyrektor Teatru Nowego w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Olga Kozierowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, mówczyni motywacyjna, trenerka i mentorka...

Przeczytaj więcej

Jolanta Kwaśniewska

Igrzyska Wolności 2018

Pierwsza Dama Polski w latach 1995–2005, założycielka i prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, prawniczka.
Członkini organizacji międzynarodowych oraz honorowa patronka licznych inicjatyw o zasięgu europejskim i światowym...

Przeczytaj więcej

Paweł Rabiej

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarz, polityk, członek partii Nowoczesna i przyszły wiceprezydent Warszawy. Prowadził audycję „Zapraszamy do Trójki” w Programie III Polskiego Radia, pisał między innymi do tygodnika „Wprost” i „Gazety Bankowej”. Jako wydawca, redaktor naczelny czy dyrektor ds. rozwoju, marketingu i PR...

Przeczytaj więcej

Sylwia Gregorczyk-Abram

Igrzyska Wolności 2018

Przedstawicielka inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy”. Prawnik Pro Bono 2016, adwokat, członek zarządu Fundacji Prawo do Pomocy oraz Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, koordynatorka ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi...

Przeczytaj więcej

Grzegorz Cydejko

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarz, publicysta ekonomiczny, komentator wydarzeń politycznych, gospodarczych i biznesowych, producent i scenarzysta, popularyzator wiedzy o ekonomii, przedsiębiorczości, biznesie, trendach cywilizacyjnych i innowacjach. Aktywista miejski i społeczny. Pełni funkcje członka zarządów Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Stowarzyszenia Ludzi Nowoczesnych Miasto2077, członka rady nadzorczej Fundacji Turnitzmühle Heritage Foundation...

Przeczytaj więcej

Krzysztof Wychowałek

Igrzyska Wolności 2018

Dyrektor łódzkiego Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, działającego na rzecz edukacji obywatelskiej, ekologicznej, przyrodniczej i globalnej...

Przeczytaj więcej

Dorota Danowska

Igrzyska Wolności 2018

Dietetyczka i bioetyczka, aktywistka praw zwierząt, właścicielka najstarszej wrocławskiej wegańskiej restauracji VEGA...

Przeczytaj więcej

Marek Góra

Igrzyska Wolności 2018

Profesor zwyczajny Szkoły Głównej Handlowej, kierownik Katedry Ekonomii I.

Ekonomista specjalizujący się w ekonomii pracy i systemach emerytalnych. Współautor reformy systemu emerytalnego w Polsce („Bezpieczeństwo dzięki różnorodności”)...

Przeczytaj więcej

Leszek Balcerowicz

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej...

Przeczytaj więcej

Andrzej Friszke

Igrzyska Wolności 2018

Historyk, profesor nauk humanistycznych, związany z Collegium Civitas. Zastępca Przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Narodowej, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, kierownik działu historycznego miesięcznika „Więź” od 1982 roku...

Przeczytaj więcej

Bartłomiej Radziejewski

Igrzyska Wolności 2018

Politolog, założyciel i dyrektor „Nowej Konfederacji”. Współpracował z Polskim Radiem, „Rzeczpospolitą” Pawła Lisickiego, był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem „Frondy”...

Przeczytaj więcej

Michał Nogaś

Igrzyska Wolności 2018

Polski dziennikarz, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia. Pierwszy dziennikarz Polskiego Radia, który stał się członkiem radiowej Grupy ds. Kultury EBU...

Przeczytaj więcej

Artur Dunin

Igrzyska Wolności 2018

Polityk, geodeta, poseł na Sejm RP...

Przeczytaj więcej

Anna Materska-Sosnowska

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Politolożka, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2004). Adiunkt w Zakładzie Systemów Politycznych. Sekretarz naukowy Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym...

Przeczytaj więcej

Przemysław Owczarek

Igrzyska Wolności 2018

Poeta, antropolog kultury, doktor nauk humanistycznych. Dyrektor Domu Literatury w Łodzi i redaktor naczelny Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”...

Przeczytaj więcej

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk ekonomicznych, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Wykładowczyni na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego...

Przeczytaj więcej

Konrad Szołajski

Igrzyska Wolności 2018

Reżyser i scenarzysta filmowy. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Łódzkiej Szkoły Filmowej...

Przeczytaj więcej

Joanna Kos-Krauze

Igrzyska Wolności 2018

Reżyserka i scenarzystka, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. Część filmów współtworzyła z mężem Krzysztofem Krauze...

Przeczytaj więcej

Andrzej Kompa

Igrzyska Wolności 2018

Nauczyciel akademicki od 2006 r. Bizantynista, starożytnik. Prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. jakości kształcenia w kadencji 2016-2020...

Przeczytaj więcej

Ewa Tyszko

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka, związana z lokalna, łódzką stacja telewizyjna TV TOYA, współpracująca z kanałem ZOOM, Pulsem Biznesu, tygodnikiem „Angora”. Reporterka, autorka programów o tematyce kulturalnej...

Przeczytaj więcej

Piotr Beniuszys

Igrzyska Wolności 2018

Polski politolog i socjolog. Członek zespołu redakcyjnego i autor licznych publikacji w „Liberté!”. Specjalizuje się w tematyce ewolucji myśli liberalnej oraz w historii zachodnioeuropejskich partii liberalnych...

Przeczytaj więcej

Dariusz Gzyra

Igrzyska Wolności 2018

Doktorant Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, publicysta, działacz społeczny. Zajmuje się problemami bioetyki, relacji człowieka z innymi zwierzętami oraz estetyki...

Przeczytaj więcej

Sławomir Sierakowski

Igrzyska Wolności 2018

Polski socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej, prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Ukończył MISH na Uniwersytecie Warszawskim...

Przeczytaj więcej

Przemysław Staciwa

Igrzyska Wolności 2018

Dziennikarz Telewizji TOYA. Współpracuje z „Liberte!”. Autor artykułów i reportaży publikowanych między innymi na łamach „Gazety Wyborczej”...

Przeczytaj więcej

Agata Stremecka

Igrzyska Wolności 2018

Prezeska Zarządu w Forum Obywatelskiego (FOR). Absolwentka politologii, lingwistka z zamiłowania, specjalista ds. public relations i marketingu, karierę rozpoczęła od pracy wolontariackiej w Sejmie, potem koordynowała...

Przeczytaj więcej

Jacek Michałowski

Igrzyska Wolności 2018

Polski urzędnik państwowy, działacz społeczny, były szef Kancelarii Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Ukończył studia w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego...

Przeczytaj więcej

Adam Rębacz

Igrzyska Wolności 2018

Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Wraz z uczniami realizuje projekty edukacji pozaszkolnej...

Przeczytaj więcej

Jan Wróbel

Igrzyska Wolności 2018

Zawodowy nauczyciel, dziennikarz, publicysta, wykładowca, dyrektor szkoły (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie). Z wykształcenia historyk. Prezes klubu sportowego „Bednarska"...

Przeczytaj więcej

Joanna Kluzik-Rostkowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka, polityczka. W latach 2013-2015 minister edukacji narodowej. W 2007 roku minister pracy i polityki społecznej i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju ...

Przeczytaj więcej

Mikołaj Cześnik

Igrzyska Wolności 2018

Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Uniwersytet SWPS. Politolog. Specjalizuje się w analizie funkcjonowania systemów politycznych (w szczególności demokracją) oraz tym, jak ludzie zachowują się w świecie polityki...

Przeczytaj więcej

Radovan Durana

Igrzyska Wolności 2018

Współzałożyciel Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (INESS) w Bratysławie, gdzie pracuje jako starszy analityk. Specjalizuje się w finansach publicznych, pisał liczne opracowania z zakresu emerytur podatkowych...

Przeczytaj więcej

Paweł Kasprzak

Igrzyska Wolności 2018

Polski publicysta, lider ruchu Obywatele RP. Operator i montażysta filmowy, producent i autor programów telewizyjnych, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej...

Przeczytaj więcej

Andrea Virág

Igrzyska Wolności 2018

Węgierska badaczka i analityczka w Republikon Institute, gdzie odpowiada także za projekty międzynarodowe. W 2015 roku uzyskała tytuł licencjata nauk politycznych na Wydziale Prawa i tytuł licencjata historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE)...

Przeczytaj więcej

Balázs Gulyás

Igrzyska Wolności 2018

Węgierski socjolog i aktywista, wykładowca na Uniwersytecie im. Loranda Eötvösa (ELTE). W ciągu ostatnich pięciu lat zorganizował szereg największych protestów na Węgrzech. W wyniku zainicjowanych protestów z 2014 r. rząd Węgier wycofał się...

Przeczytaj więcej

Donald Tusk

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk, od 2014 przewodniczący Rady Europejskiej. Poseł na Sejm I, IV, V, VI i VII kadencji (1991–1993, 2001–2014), w latach 1997–2001 senator i wicemarszałek Senatu IV kadencji, w latach 2001–2005...

Przeczytaj więcej

Andrzej Saramonowicz

Igrzyska Wolności 2018

Polski scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz i dramaturg. Twórca popularnych komedii - Testosteron (filmowa wersja spektaklu), Lejdis i Idealny facet dla mojej dziewczyny, które obejrzało w sumie 4,6 miliona osób. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich...

Przeczytaj więcej

Shalini Randeria

Igrzyska Wolności 2018

Rektorka Instytutu Nauk Społecznych w Wiedniu, wykłada antropologię społeczną i socjologię w genewskim Graduate Institute of International and Development Studies. Jest także dyrektorką Albert Hirschman Centre on Democracy...

Przeczytaj więcej

Barbara Nowacka

Igrzyska Wolności 2018

Polska polityk i działaczka feministyczna, z wykształcenia informatyk, w latach 2015–2017 współprzewodnicząca partii Twój Ruch. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma „Foreign Policy”...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Holland

Igrzyska Wolności 2018

Wybitna polska reżyserka i scenarzystka. Swoje pierwsze kroki przy kamerze stawiała u boku Krzysztofa Zanussiego. Pierwszą znaczącą nagrodę otrzymała w Cannes za film...

Przeczytaj więcej

Michael J. Abramowitz

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Freedom House - organizacji pozarządowej zajmującej się przejawami łamania demokracji na świecie. Zanim dołączył do zespołu Freedom House w lutym 2017 roku, był dyrektorem Instytutu Levine'a na rzecz Edukacji o Holoauście przy U.S. Holocaust Memorial Museum...

Przeczytaj więcej

Robert Biedroń

Igrzyska Wolności 2018

Prezydent Słupska, poseł VII kadencji Sejmu, samorządowiec, ekspert organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą, publicysta...

Przeczytaj więcej

Jamie Whyte

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Nowozelandzki polityk, były lider ACT New Zealand, partii o nastawieniu wolnorynkowym. W lutym 2017 roku został dyrektorem ds. badań w Institute of Economic Affairs...

Przeczytaj więcej

Dorota Masłowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska pisarka, dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, laureatka Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść „Paw królowej”. Autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport Polityki, a także  twórczyni wystawianych na całym świecie dramatów

Przeczytaj więcej

Radosław Sikorski

Freedom Games 2018

Wykładowca (Senior Fellow) na Uniwersytecie Harvarda oraz doradca w grupie Eurasia. Były minister obrony (2005-2007), minister spraw zagranicznych (2007-2014) i marszałek Sejmu (2014-2015)...

Przeczytaj więcej

Janusz Palikot

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk, przedsiębiorca, filozof, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, lider partii Twój Ruch...

Przeczytaj więcej

Brendan Simms

Igrzyska Wolności 2018

Wykładowca historii w Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Cambridge. Współprzewodniczący Stowarzyszenia Henry’ego Jamesa oraz szef Projektu Unii Demokratycznej. Wielokrotnie udzielał wywiadów elitarnym brytyjskim stacjom telewizyjnym BBC 4 oraz BBC World...

Przeczytaj więcej

Elżbieta Cherezińska

Igrzyska Wolności 2018

Polska pisarka specjalizująca się w powieści historycznej, teatrolog. Absolwentka wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka powieści historycznych. Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora...

Przeczytaj więcej

Bartłomiej Sienkiewicz

Igrzyska Wolności 2018

Polski historyk, publicysta i polityk, w latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich (1990). W latach 2013–2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych...

Przeczytaj więcej

Olgierd Łukaszewicz

Igrzyska Wolności 2018

Polski aktor teatralny i filmowy, w latach 2002–2005 i 2011-2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).  Występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1968–1970)...

Przeczytaj więcej

Marci Shore

Igrzyska Wolności 2018

Wykładowczyni historii na Uniwersytecie Yale. Tłumaczka książki Czarne sezony Michała Głowinskiego oraz autorka takich publikacji jak Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem...

Przeczytaj więcej

Przemysław Żurawski vel Grajewski

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. W latach 1987-1995 – pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, od 1995 r. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ...

Przeczytaj więcej

Sebastian Szymański

Igrzyska Wolności 2018

Filozof specjalizujący się w etyce i etyce praktycznej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kwestii sprawiedliwości oraz problemów etycznych dotyczących nowych technologii, w szczególności robotyzacji i sztucznej inteligencji...

Przeczytaj więcej

Ada Florentyna Pawlak

Igrzyska Wolności 2018

Antropolożka technologii, prawniczka, absolwentka studiów podyplomowych „Komunikacja w Biznesie” na Wydziale Politologii WSP TWP w Warszawie. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, wieloletni trener Narodowego Centrum Kultury...

Przeczytaj więcej

Magdalena M. Baran

Igrzyska Wolności 2018

Doktor filozofii, historyczka idei, publicystka. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi. Jako publicystka zainteresowana polityką zagraniczną, problematyką Wyszehradu oraz kulturą i sztuką...

Przeczytaj więcej

Mikołaj Mirowski

Igrzyska Wolności 2018

Doktor historii, publicysta. Kierownik Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych w Muzeum Historii Polski. Współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie prowadzi cykl „Plus czy minus – konfrontacje historyczne"...

Przeczytaj więcej

Krzysztof Tomasik

Igrzyska Wolności 2018

Polski pisarz, redaktor, działacz LGBT, członek Krytyki Politycznej. Specjalizuje się w biografistyce. Autor licznych artykułów o historii homoseksualności w Polsce pod koniec XIX i w XX wieku oraz dwóch kluczowych książek na ten temat: „Homobiografie"...

Przeczytaj więcej

Małgorzata Tkacz-Janik

Igrzyska Wolności 2018

Gliwiczanka, kulturoznawczyni, przedsiębiorczyni, wykładowczyni, publicystka i aktywistka społeczna. Przez 13 lat pracowała jako nauczycielka akademicka, przez 5 lat jako specjalistka ds. PR., potem zajęła się działaniem w obrębie ngo...

Przeczytaj więcej

Tomasz Kamiński

Igrzyska Wolności 2018

Adiunkt w Katedrze Studiów Azjatyckich, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Europeista, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityku UE wobec Chin oraz politycznej roli...

Przeczytaj więcej

Marek Tatała

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, wiceprezes zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Studiował ekonomię i ekonomiczną analizę prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekonomię i nauki polityczne na University of Bristolu w Wielkiej Brytanii...

Przeczytaj więcej

Joanna Ellmann

Igrzyska Wolności 2018

Prezeska Zarządu Fundacji Aureus Link. Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Public Relations na...

Przeczytaj więcej

Henryk Wujec

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, były wiceminister rolnictwa, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. społecznych...

Przeczytaj więcej

Detmar Doering

Igrzyska Wolności 2018

Przedstawiciel Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności (FNF) na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w Pradze. Do 2015 roku był dyrektorem Liberales Institut (Instytutu Wolności) – think tanku FNF-u w Berlinie...

Przeczytaj więcej

Marcin Anaszewicz

Igrzyska Wolności 2018

Doktor nauk społecznych (UW) i prawnik, absolwent zarządzania wartością firmy na SGH. Prezes think tanku Roberta Biedronia, Instytutu Myśli Demokratycznej, gdzie odpowiada za nowy projekt polityczny...

Przeczytaj więcej

Marcin Król

Igrzyska Wolności 2018

Profesor historii idei i filozof, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Były dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji (do 2012 roku). Przewodniczący rady Fundacji im. Stefana Batorego...

Przeczytaj więcej

Joanna Tokarska-Bakir

Igrzyska Wolności 2018

Prof. zw. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury i religioznawczyni. Pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN. Stypendystka A.W. Mellona, A. von Humboldta, Davis Center for Historical Studies, Princeton University; Marie Curie Fellowship w Institute for Advanced Study  w Princeton (2013-2015)...

Przeczytaj więcej

Michał Boni

Igrzyska Wolności 2018

Polski polityk i kulturoznawca. Były podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, minister pracy i polityki socjalnej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister-członek Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister administracji i cyfryzacji...

Przeczytaj więcej

Aleksander Smolar

Freedom Games 2018

Polski publicysta, działacz polityczny. W 1990 został prezesem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Jest członkiem rady Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR)...

Przeczytaj więcej

Anna Bikont

Igrzyska Wolności 2018

Polska dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, potem współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj...

Przeczytaj więcej

Piotr Voelkel

Igrzyska Wolności 2018

Piotr Voelkel jest współwłaścicielem Grupy Kapitałowej Vox – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, współtwórcą Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu, założycielem Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej...

Przeczytaj więcej

Monika Auch-Szkoda

Igrzyska Wolności 2018

Socjolożka, aktywistka feministyczna, związana m. in. z Warszawskim Strajkiem Kobiet. Zajmuje się tematyką praw reprodukcyjnych, praw osób z niepełnosprawnościami. Współtworzy Komitet Społeczny #Jesteśmy...

Przeczytaj więcej

Artur Nowak-Gocławski

Igrzyska Wolności 2018

Prezes ANG Spółdzielni oraz Fundacji "Będę Kim Zechcę", pomysłodawca projektu Nienieodpowiedzialni.pl. Zaangażowany w wiele projektów społecznych w tym w Koalicję Prezesi-Wolontariusze, Nienieodpowiedzialni Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, Konfederację Lewiatan oraz ThinkTank...

Przeczytaj więcej

Jarosław Traczyński

Igrzyska Wolności 2018

Nauczyciel, tutor, szkoleniowiec. Od 2006 r. prezes Fundacji Kolegium Tutorów. W latach 2008-2015 koordynator programu „Tutor we wrocławskiej szkole”, wdrażanego we wrocławskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych...

Przeczytaj więcej

Jacek Filek

Igrzyska Wolności 2018

Polski filozof, wykładowca w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie się doktoryzował i habilitował. Po uzyskaniu tytułu profesorskiego kontynuował pracę na stanowisku profesora zwyczajnego...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Grzybek

Igrzyska Wolności 2018

Ekspertka równościowa, tłumaczka i redaktorka. Współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, koordynowała m.in. projekty badawcze „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej” i „Sojusznicy czy przeciwnicy?...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Lubnauer

Igrzyska Wolności 2018

Polska polityczka, matematyczka i wykładowczyni akademicka. Posłanka na Sejm RP i od 2017 r. przewodnicząca Nowoczesnej. W Sejmie zasiada w komisjach edukacji oraz nauki i młodzieży...

Przeczytaj więcej

Janusz Marszalec

Igrzyska Wolności 2018

Polski historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia najnowsza Polski. Obecnie pracuje w Muzeum Gdańska. W latach 2000-2008 pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, w latach 2008-2017 był wicedyrektorem Muzeum II Wojny Światowej...

Przeczytaj więcej

Monika Rosa

Igrzyska Wolności 2018

Posłanka Nowoczesnej, przewodnicząca Nowoczesnej na Śląsku. Członkini komisji energii i skarbu państwa oraz komisji mniejszości narodowych i etnicznych. Przed wejściem do Sejmu była dyrektorem w Kancelarii Prezydenta RP...

Przeczytaj więcej

Rafał Stobiecki

Igrzyska Wolności 2018

Polski historyk, wykładowca w Katedrze Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Łódzkiego. W 1985 ukończył studia historyczne w Instytucie Historii UŁ i rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze...

Przeczytaj więcej

Krzysztof Iszkowski

Igrzyska Wolności 2018

Socjolog polityki, członek zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Autor książki „Po co nam Europa?” (2009), w latach 2012-2014 szef Planu Zmian – think-tanku Twojego Ruchu.

Przeczytaj więcej

Sylwia Spurek

Igrzyska Wolności 2018

Polska prawniczka, doktorka nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego, radczyni prawna, legislatorka, feministka. Zajmuje się prawem karnym, prawem administracyjnym, prawem antydyskryminacyjnym, prawem międzynarodowym i prawem konstytucyjnym...

Przeczytaj więcej

Piotr Augustyniak

Igrzyska Wolności 2018

Doktor habilitowany filozofii, tłumacz, eseista, autor performansów teatralnych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach  2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim...

Przeczytaj więcej

Aleksandra Przegalińska

Igrzyska Wolności 2018

Uzyskała tytuł doktora w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest adiunktem w Center for Research on Organizations and Workplaces w Akademii Leona Koźmińskiego. Aktualnie prowadzi badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie...

Przeczytaj więcej

Remigiusz Ryziński

Igrzyska Wolności 2018

Polski pisarz, filozof, kulturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Sorbonie pod kierunkiem Julii Kristevy. Napisał pracę doktorską poświęconą Fragmentom dyskursu miłosnego Rolanda Barthesa...

Przeczytaj więcej

Brunon Bartkiewicz

Igrzyska Wolności 2018

Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego. Z ING Bankiem Śląskim i ING jest związany od początku lat 90-tych. Stanowisko prezesa zarządu Banku Śląskiego objął w 1995 roku. W 2000 roku na kolejne cztery lata objął funkcję dyrektora generalnego...

Przeczytaj więcej

Maja Komorowska

Igrzyska Wolności 2018

Polska aktorka teatralna i filmowa. W latach 1961–1968 aktorka Teatru 13 Rzędów i Teatru Laboratorium we Wrocławiu, od 1972 aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie...

Przeczytaj więcej

Stefan Chwin

Igrzyska Wolności 2018

Polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m.in. u Witolda Gombrowicza)...

Przeczytaj więcej

Hanna Zdanowska

Igrzyska Wolności 2018

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Ziemowit Szczerek

Igrzyska Wolności 2018

Polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Współpracuje z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia”. Na swoim koncie posiada książki "Przyjdzie Mordor i nas zje", która jest fabularyzowanym reportażem na temat Ukrainy (Korporacja Ha!Art, 2013)...

Przeczytaj więcej

Andrzej Leder

Igrzyska Wolności 2018

Polski filozof kultury, psychoterapeuta, autor. Od 1996 pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, od 2010 na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 1992–2012 był członkiem zespołu czasopisma „Res Publica Nowa”, pisał m.in. do czasopisma „Ozon”...

Przeczytaj więcej

Luba Jurgenson

Igrzyska Wolności 2018

Obecnie wykłada w Katedrze Slawistyki na Sorbonie. Jej zainteresowania akademickie obejmują głównie: literatury świadectw w zakresie nazistowskich obozów koncentracyjnych i gułagów, przedstawienia pamięci masowych aktów przemocy w Europie Wschodniej i Środkowej (w XX wieku)...

Przeczytaj więcej

Eustachy Rylski

Igrzyska Wolności 2018

Urodził się w 1944 r., prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 r. dyptykiem powieściowym Stankiewicz. Powrót. Autor powieści Człowiek w cieniu, Warunek, Na Grobli...

Przeczytaj więcej

Paul Gradvohl

Igrzyska Wolności 2018

Głównym tematem zainteresowań Paula Gradvohla jest współczesna Europa Środkowa. W latach 2012-2016 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Lotaryngii w Nancy (Francja)...

Przeczytaj więcej

Marcin Frenkel

Igrzyska Wolności 2018

Doktorant studiów humanistycznych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Manager w rodzinnej firmie. Jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "Liberté!"...

Przeczytaj więcej

Máté Hajba

Igrzyska Wolności 2018

Dyrektor węgierskiej Free Market Foundation, która propaguje wolność gospodarczą, wolności obywatelskie i tolerancję na Węgrzech. Jest także wiceprezesem węgierskiej organizacji Civic Plaform...

Przeczytaj więcej

Kryštof Kruliš

Igrzyska Wolności 2018

Badacz w czeskim AMO Research Center. Jego zainteresowania badawcze obejmują wewnętrzny rynek UE, prawodawstwo UE oraz związki UE z państwami anglofońskimi...

Przeczytaj więcej

Martin Reguli

Igrzyska Wolności 2018

Analityk w słowackiej F. A. Hayek Foundation. W swojej pracy skupia się głównie na obszarze nauk ekonomicznych, polityki socjalnej, sprawach zagranicznych na szczeblu krajowym, w Słowacji, oraz Unii Europejskiej...

Przeczytaj więcej

Leszek Balcerowicz

Igrzyska Wolności 2018

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego...

Przeczytaj więcej

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Igrzyska Wolności 2018

Polska polityk, prawniczka, posłanka z ramienia Nowoczesnej. Pracowała m.in. w kancelarii prawniczej oraz w międzynarodowej korporacji. W przeszłości współpracowała też z fundacją Forum Dialogu Między Narodami oraz była zatrudniona w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich...

Przeczytaj więcej

Partnerzy Główni

Partner Strategiczny

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny

Partnerzy Regionalni

Partnerzy Dialogu

Design

Goszczą nas

Wydarzenia partnerskie

Zapisz się na newsletter Igrzysk Wolności

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.